Perkütan nefrolitotomi operasyonu sonrası yüksek akım oksijen uygulamasının solunum parametreleri ve derlenme üzerine etkisi
Effect of high flow oxygen practice on respiratory parameters and recovery after percutaneous nephrolithotomy
  1. Tez No: 615598
  2. Yazar: FERHAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: UZMAN FATİH DOĞU GEYİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Kuru ve soğuk hava solunum yolları için irritandır, nazal inflamasyona sebep olur. Ayrıca perkütan nefrolitotomi operasyonu sonrası hastalarda asidoza eğilim gelişmektedir. Bu çalışmada postoperatif erken dönemde yüz maskesiyle 6 L/dk'dan ve yüksek akım nazal kanülle 60 L/dk'dan oksijen uygulanan hastalara ait vital parametreler, kan gazları, postoperatif derlenme skorları ve akciğer ilişkili komplikasyonların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Perkütan nefrolitotomi operasyonu planlanan ASA I-II-III risk skoruna sahip, 18 yaş üstü her 2 cinsiyetten toplam 60 hasta dahil edildi. Çalışma prospektif ve randomize olarak planlandı. Hastalar rastgele; yüksek akım oksijen grubu (Grup YA, n=30) ve maske oksijen grubu (Grup Maske, n=30) olmak üzere ikiye ayrıldı. Perkütan nefrolitotomi operasyonu sırasında ve postoperatif arter kan gazları değerlendirildi. Ameliyat sonrası erken dönemde iki gruptaki hastaların vital değerleri (kalp tepe atımı, SpO2, arteryel tansiyon, dakika solunum sayısı) karşılaştırıldı. Postoperatif derlenme açısından QoR-40 anketi uygulandı. Akciğer ilişkili komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Demografik veriler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Dry and cold air irritates airway, it causes nasal inflammation. Furthermore, patients are prone to asidosis in arterial blood gases after percutaneous nephrolithotomy surgery. We performed basic mask oxygen flow at 6 liters per minute and high flow nasal oxygen flow at 60 liters per minute and aimed to compare vital parameters, arterial blood gases, postoperative recovery levels, lung related complications in patients whom performed mask oxygen or high flow nasal oxygen during postoperative early period. Materials and Methods: This study is included 60 patients, in two gender, over 18 years old with a risk score of ASA I-II-III planned for percutaneous nephrolithotomy surgery. The study is planned as prospective and randomized. Patients were seperated ramdomly as; high flow oxygen group(Group HF, n=30), mask oxygen group(Group Mask, n=30). During percutaneous nephrolithotomy surgery and postoperative arterial blood gases were evaluated. Vital parameters (heart rate, SpO2, arterial blood pressures, respiratory rate) of two groups were compared in postoperative early period. QoR-40 survey was used for postoperative recovery. Lung related complications were recorded. Results: There is no statistically difference between groups in terms of demographic data. İn arterial blood gas analysis at postoperative 1.