Kolşisinin rat modelinde oluşturulan trakeal stenoz üzerine etkinliği
Effectiveness of colchicine on tracheal stenosis in a rat model
- Tez No: 870677
- Danışmanlar: PROF. DR. İSRAFİL ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kolşisin ve metilprednisolonun rat modelinde oluşturulan trakeal stenoz üzerindeki etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel Hayvan Laboratuvarı'ndan temin edilen 250-350 gram ağırlığındaki 21 adet sağlıklı ve erişkin erkek cins Wistar-Albino tipi ratlar kullanılarak gerçekleştirildi. Üç ayrı grup oluşturuldu ve gruplardaki ratların tamamında trakeal hasar meydana getirildi. Ardından gruplardan birine kolşisin, birine metilprednisolon verilerek sadece ringer laktat uygulanan kontrol grubuyla kıyaslama yapıldı. Böylece verilen maddelerin trakeada meydana gelen granülasyon ve fibrotik doku üzerindeki etkinlikleri histomorfometrik şekilde incelenerek bulundu. Bulgular: Elde edilen materyallerde inflamasyon (polimorfonükleer lökosit, histiosit, makrofaj, lenfosit), fibrozis, neovaskülarizasyon, yeni kıkırdak oluşumu, nekrozis ve epitelizasyon parametreleri alınan kesitlerde her grup için ayrı olarak değerlendirildi. H/E boyanmış preparatlarda 100x ve 200x büyütmede Olympus BX50 mikroskobunda ve Nikon Eclipse kamera sisteminde değerlendirme yapıldı. Fibrozis derecesi kolşisin ve steroid grubunda kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde düşük bulundu. Grupların hiçbirinde nekroza rastlanmadı. Yeni kıkırdak oluşumu açısından bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte steroid ve kolşisin grubunun bir kısmında mevcutken kontrol grubunda yeni kıkırdak oluşumuna rastlanmadı. Neovaskülarizasyon kolşisin grubunda daha az olup steroid grubunda da kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde az bulundu. İnflamasyon derecesi kolşisin grubunda en az olup, kolşisin ve steroid gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde düşük olarak bulundu. Epitelizasyon ise kolşisin ve steroid gruplarının tamamında mevcut olup kontrol grubunda daha düşük olarak bulundu. Grupların duvar kalınlıkları ve lümen çapları ölçümlerine göre stenoz indeksleri de hesaplandı. Buna göre duvar kalınlığı steroid ve kolşisin grubunda kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde düşük bulundu. Lümen çapı steroid ve kolşisin grubunda kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde fazla bulundu. Stenoz indeksi ise kolşisin ve steroid grubunda kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde düşüktü. Sonuç: Bu çalışmada kolşisinin başta antiinflamatuvar etkisinden yola çıkarak trakeal stenoz üzerine etkinliğini araştırdık. Elde edilen verilerle kolşisinin trakeal stenoz üzerine fibrozis ve inflamasyon açısından anlamlı ölçüde olumlu etkileri olduğu görüldü. Fakat literatür taramamızda kolşisinin trakeal stenoz üzerine etkinliğini araştıran başka bir çalışma olmadığı görülmüş ve bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effectiveness of colchicine and methylprednisolone on tracheal stenosis in a rat model. Material and method: The study was carried out using 21 healthy and adult male Wistar-Albino type rats, weighting 250-350 grams, obtained from Kahramanmaras Sutcu Imam University Faculty of Medicine Experimental Animal Laboratory. Three separate groups were created and tracheal damage occurred in all of the rats in the groups. Then, one of the groups was given colchicine and the other was given methylprednisolone, and a comparison was made with the control group that was given only ringer lactate. Thus, the effects of the given substances on the granulation and fibrotic tissue occurring in the trachea were examined histomorphometrically. Results: In the obtained materials, inflammation (polymorphonuclear leukocyte, histiocyte, macrophage, lymphocyte), fibrosis, neovascularization, new cartilage formation, necrosis and epithelialization parameters were evaluated separately for each group in the sections taken. H/E stained preparations were evaluated using an Olympus BX50 microscope and a Nikon Eclipse camera system at 100x and 200x magnification. The degree of fibrosis was found to be significantly lower in the colchicine and steroid group than in the control group. No necrosis was observed in any of the groups. In terms of new cartilage formation, although it was not statistically significant, it was present in some of the steroid and colchicine group, while new cartilage formation was not observed in the control group. Neovascularization was less in the colchicine group and significantly less in the steroid group than in the control group. The degree of inflammation was lowest in the colchicine group and was found to be significantly lower in the colchicine and steroid groups than in the control group. Epithelialization was present in all colchicine and steroid groups and was found to be lower in the control group. Stenosis indexes were also calculated according to the wall thickness and lumen diameter measurements of the groups. Accordingly, wall thickness was found to be significantly lower in the steroid and colchicine group compared to the control group. Lumen diameter was found to be significantly larger in the steroid and colchicine group compared to the control group. The stenosis index was significantly lower in the colchicine and steroid group compared to the control group. Conclusion: In this study, we investigated the effectiveness of colchicine on tracheal stenosis, primarily based on its anti-inflammatory effect. The data obtained showed that colchicine had significantly positive effects on tracheal stenosis in terms of fibrosis and inflammation. However, in our literature review, it was seen that there was no other study investigating the effectiveness of colchicine on tracheal stenosis and it was concluded that further studies are needed on this subject.