Koroner yavaş akım hastalarında serumçözünebilir lektin benzeri okside düşük yoğunluklu lipoprotein reseptörü-1(soluble lectin-like oxidized low density lipoprotein receptor-1 / slox-1)düzeyinin değerlendirilmesi
Association between soluble lectin-like oxidized low-density lipoprotein receptor 1 levels and coronary slow flow
  1. Tez No: 615643
  2. Yazar: CEM ÖZDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZ Giriş: Koroner yavaş akım (KYA), önemli darlık olmaksızın koroner anjiyografi sırasında koroner arterlerin gecikmiş opaklaşması olarak tanımlanır ve miyokard perfüzyon anormallikleri, miyokardiyal iskemi ve miyokard enfarktüsü ile ilişkilidir. KYA etiyolojisi ve patofizyolojik mekanizması hala bilinmemekle birlikte, altta yatan olası mekanizmalar endotelyal disfonksiyon, kronik inflamasyon, mikrovasküler disfonksiyon ve yaygın aterosklerozdur. Oksitlenmiş düşük yoğunluklu lipoprotein reseptörü olan; lektin benzeri oksitlenmiş düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) reseptörü-1 (LOX-1), aterosklerotik plak gelişimi ve ilerlemesinin patogenezinde önemli roller oynamaktadır. LOX-1, serumda ölçülebilen proteolitik yarılmadan sonra çözünür formlar (sLOX-1) halinde salınır. sLOX-1 ile endotelyal disfonksiyon, aterogenez ve aterosklerotik plak rüptürünün başlaması dahil olmak üzere çok sayıda vasküler disfonksiyon aşaması arasındaki ilişki gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı KYA hastalarındaki serum sLOX-1 düzeylerini değerlendirmekti. Materyal ve Method: Anjiyografik olarak kanıtlanmış koroner yavaş akım fenomeni (23 erkek ve 17 kadın, ort. Yaş 56,33 ± 13,04 yıl) ve normal koroner arterleri (NKA) ve normal koroner akım (43 erkek ve 27 kadın, ortalama yaş) olan toplam 40 hasta 55,6 ± 6,51 yıl) bu kesitsel gözlemsel çalışmaya dahil edilmiştir. Koroner kan akımı, tüm koroner arterler için TIMI (Miyokard İnfarktüsünde Tromboliz) kare sayısı yöntemine göre ölçüldü. sLOX-1 seviyeleri, serum enzimlerinden tüm çalışma deneklerinde sandviç enzimine bağlı immünosorban testi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Slow coronary flow (SCF) is defined as delayed opacification of coronary arteries during coronary angiography without significant stenosis and is associated with myocardial perfusion abnormalities, myocardial ischemia and myocardial infarction. Although the certain etiology and pathophysiologic mechanism of SCF patients is still unknown, possible underlying mechanisms are endotelial dysfunction, chronic inflammation, microvascular dysfunction and diffuse atherosclerosis. Lectin-like oxidized low density lipoprotein (LDL) receptor-1 (LOX-1), a receptor for oxidized-LDL, seems to play important roles in the pathogenesis of atherosclerotic plaque development and progression. LOX-1 is released as soluble forms (sLOX-1) after proteolytic cleavage that can be measured in serum. The association between sLOX-1 and multiple stages of vascular dysfunction, including endothelial dysfunction, atherogenesis and launching/initiation of atherosclerotic plaque rupture have already been demonstrated by others. Our aim of this study was to evaluate the sLOX-1 serum levels in paitnets with SCF phenomenon. Material and Method: A total of 40 patients with angiographically proven coronary slow flow phenomenon (23 males and 17 females, mean age 56,33 ± 13,04 years) and 43 patients with normal coronary arteries and normal coronary flow (16 males and 27 females, mean age 55,6 ± 6,51 years) were included in this cross-sectional observational study. Coronary blood flow was measured according to the TIMI (Thrombolysis In Myocardial Infarction) frame count method for the all coronary arteries. sLOX-1 levels were measured in all study subjects from serum samples by sandwich enzyme-linked immunosorbent assay. Results: Serum levels of sLOX-1 were significantly higher in the SCF group than normal coronary artery group (1061,80 ± 422,20ng/ml vs.