Rekreasyon faaliyeti olarak alışveriş: İstanbul Kapalıçarşı örneği
Shopping as a recreation activity: The case of Istanbul Grand Bazaar
- Tez No: 615644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MURAT KIZANLIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde alışveriş artık rekreasyon faaliyetlerinden birisi olarak tanımlanmaktadır. Teknolojik değişim ve gelişmelerle birlikte cadde, pazar ve pasaj alışveriş alışkanlıklarının gitgide alışveriş merkezlerine kayması ve bu alanlarda yaşanan olumlu deneyimler neticesinde alışveriş bireylere sosyalleşme, rahatlama, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere katılma imkânı sunmaktadır. Araştırmada alışverişin ve alışveriş alanlarının tarihsel gelişimi ve Türkiye'deki durumu ile bu kapsamda geleneksel alışverişe bir örnek teşkil eden Kapalıçarşı örneği incelenmiştir. Bünyesinde hem rekreatif alışverişe, hem kültürel ve turistik ziyaretlere ev sahipliği yapan Kapalıçarşı'nın, olumlu ve olumsuz algılanan yönlerine ilişkin değerlendirmenin yapılabilmesi amacıyla burada hizmet veren işletme ve ziyaretçilerden oluşan iki ayrı gruba anket çalışması uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre araştırmaya katılan birinci grup olan esnafın bakış açısıyla en önemli sorunun; Kapalıçarşı'daki yapısal sorunlar ile rekreatif ve sosyal alanların eksikliği olduğu tespit edilmiştir. İkinci grup olan ziyaretçilerin ise büyük bir kısmı burada hizmet vermekte olan esnafı eleştirmiş ve yine rekreatif ve sosyal alanların eksikliğine dikkat çekmişlerdir. Araştırma bulguları doğrultusunda Kapalıçarşı'nın daha fazla tercih edilebilirliğini artırmaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world shopping is now defined as one of the recreation activities. As a result of technological changes and developments, shopping at streets and passages has gradually shifted to shopping centers as a result of the positive experiences at the end, shopping offers the opportunity to participate in socialization, relaxation, cultural, artistic and sporting activities with individuals.In the recent researches, shopping and the historical development and with the situation in Turkey in this context the Grand Bazaar is a traditional shopping center. In order to evaluate the positive and negative aspects of the Grand Bazaar which hosts both recreational shopping and cultural and touristic visits, a questionnaire was applied to two separate groups of businesses and visitors. As a result of the collected data from the first group, the most important issue is the structural problems in the Grand Bazaar, it was reported that here is a lack of recreational and social areas in the Grand Bazaar. A high number of the second group has criticized the craftsmen serving at the Grand Bazaar and again mentioned the lack of recreational and social areas. The findings were evaluated, and suggestions were made to increase the preferable of the Grand Bazaar.