Lökosit filtresi kullanımının tömör nekrotizan faktör alfa, oksijen radikalleri ve miyokard reperfüzyon hasarı üzerine etkileri
Effects of using the leucocyte filter on tumor nectrotizing factor alpha, oxygen radicals and myocard reperfusion injury
  1. Tez No: 615658
  2. Yazar: MURAT SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç:Açık kalp cerrahisinde kros klemp sırasındaki miyokard hasarını azaltmak için kardiopleji yanında ek koruyucu uygulamalar yapılmasının mortalite ve morbiditeye olumlu etki yapacağı düşünülmektedir. Antioksidan özelliği olan ajanların kullanımı, kardiyopleji verirken lökosit filtresi uygulaması gibi teknikler önerilmektedir. Bu araştırmada miyokard hasarının , antioksidan ajanların ve lökosit filtresi uygulamasının kardioplejideki lökosit miktarının azaltılması yoluyla ne oranda değişeceğinin araştırılması hedeflenmiştir. Materyal Metod: Çalışmada aynı ekip tarafında koroner bypas cerrahisi uygulanan 65 yaş altında ve ek risk faktörü bulunmayan hastalar dahil edildi. Hastalar lökosit filtresi uygulanan ve uygulanmayan kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Pompaya girildiği sırada ve kros klemp alınmasının ardından koroner sinüs kan örnekleri ve miyokardından biopsi materyali alındı. Bu örneklerde TNF alfa, Luminol ve Lucigenin oksijen radikalleri değerleri araştırıldı. Bulgular: Lökosit fitresinin kan kardiyoplejisindeki lökosit oranını %87.5-95 oranında azalttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To reduce myocardial damage during cross-clamping in open heart surgery, it is thought that additional protective applications besides cardioplegia will have a positive effect on mortality and morbidity. Techniques such as the use of agents with antioxidant properties and the application of leukocyte filters while giving cardioplegia are recommended. In this study, it is aimed to investigate how myocardial damage, antioxidant agents and leukocyte filter application will change by decreasing the amount of leukocytes in cardioplegia. Material Method: In the study, patients under 65 years of age undergoing coronary bypass surgery and without additional risk factors were included in the study. The patients were divided into two groups as control group with and without leukocyte filter. Biopsy material was taken from the coronary sinus blood samples and myocardium at the time of entering the pump and after cross-clamping. Oxygen radicals values of TNF alpha, Luminol and Lucigene were investigated in these samples. Results: It was found that leukocyte filter reduced 87.5-95% leukocyte ratio in blood cardioplegia.