Preeklamsi hastalarında pulmoner interstisyel ödemin sonografik olarak değerlendirilmesi
Sonographic evaluation of pulmonary interstitial edema in patients with preeclampsia
- Tez No: 615657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA COŞGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmadaki esas amacımız preeklamptik gebelerde büyük bir sorun olan pulmoner ödemi erken faz olan interstisyel fazda sonografik olarak saptamaktır. Çalışmamız Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kardiyoloji ve Radyoloji AD'de 01.09.2017-01.09.2019 tarihleri arasında prospektif olarak yapıldı. Kadın Hastalıkları ve Doğum AD tarafından ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) kriterlerine göre preeklamsi tanısı konan, 26'sı ciddi, 15'i ciddi olmayan toplam 41 hasta ve 21 kontrol grubunun, doğum öncesi ve sonrasında yüklenme bulgularına bakılmak üzere akciğer ultrasonografisi ve ekokardiyografi tetkikleri yapıldı. Şiddetli preeklampside doğum öncesi ve sonrasında B çizgisi sayısı diğer gruplara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksektir. Ancak şiddetli özellikler göstermeyen preeklampsi ve sağlıklı kontrol grubu gebeler arasında ise doğum öncesi ve sonrası B çizgisi bakımından herhangi bir anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Our main purpose is to detect pulmonary edema, which is a major problem in preeclamptic pregnants, in the interstitial phase, sonographically. Our study was conducted prospectively between 01.09.2017-01.09.2019 in Abant Izzet Baysal University Obstetrics and Gynecology USA. Forty one patients (26 severe preeclampsia and 15 preeclampsia) diagnosed with preeclampsia according to ACOG (American College of Obsetricians and Gynecologist) and 21 healty control groups were evaluated. Lung ultrasonography and echocardiography examinations were performed to examine the signs of pulmonary loading before and after birth. In severe preeclampsia, the number of B lines before and after birth is statistically significant compared to other groups. However, there was no significant difference between preeclampsia and healthy control group pregnants in terms of pre-and post-natal B line.