Ortaöğretim kurumunda çalışan öğretmenlerin farklılıkların yönetimine ilişkin algıları
The perceptions of secondary schooll teachers on diversity management
  1. Tez No: 615691
  2. Yazar: CAHİT GÖLGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN FAZLI ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Cahit GÖLGE Zirve Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, 65 sayfa, Eylül 2014 Tez Danışmanı: Yrd. Doç Dr.Hüseyin Fazlı ERGÜL Bu çalışmanın amacı Batman ilinde çalışan öğretmenlerin görüşlerine göre bulundukları okullardaki yöneticilerin farklılıkları yönetme beceri düzeylerinin belirlenmesi ve farklılıkları yönetme becerilerini hangi demografik özelliklerin etkilediğinin incelenmesidir. Bu kapsamda, 2013-2014 öğretim yılında Batman ilinde bulunan resmi ortaöğretim okulunda görev yapan 259 öğretmen ile görüşülmüştür. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi formu ve literatürde var olan Farklılıkların Yönetimi Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler SPSS-17 paket programı yardımı ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, Batman ilinde görev yapan öğretmenlerin görüşlerine göre okullarında uygulanan farklılıkların yönetilmesi uygulamaları genel olarak yeterli seviye olarak değerlendirilmiştir. Yönetsel uygulamalar ve yaklaşımlar arasında anlamlı seviyede bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Bu bulgu yaklaşımlar ile uygulamaların yakından ilintili olduğunu göstermektedir. İlçelerde yaşayan öğretmenlerin farklılık yönetimi algılarının yaklaşımlar alt boyutunda il merkezinde çalışan öğretmenlere göre anlamlı seviyede daha yüksek olduğu görülmüştür. Diğer taraftan, diğer demografik özellikler ile farklılıkların yönetimi algıları arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Elde edilen bu bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cahit GÖLGE Zirve University, Graduate School of Social Science Department of Educational Sciences Master Thesis, 65 pages, January 2015, Supervisor: Yrd. Doç Dr.Hüseyin Fazlı ERGÜL The aim of the current study is to investigate the level of diversity management perceptions among teachers working in the city of Batman and also, to see whether or not any kind of demographical factors affecting the level of diversity management perceptions the teachers. Within that respect, in 2013-2014 education year, the views of 259 teachers working in primary schools in Batman was taken during the study. The data for the study was collected by the demographical information form developed by the researcher and by the Scale of Diversity Management. The data collected during the study was analyzed by using SPSS-17 statistical packet program. Based on the results, it was found that teachers working in the city of Batman view the diversity management applications in their schools as sufficient generally. Additionally, it was found that there is a strong relationship between“managerial applications”and“approaches”subscales. Additionally, teachers living in small towns hold more positive views on managerial applications subscale in comparison to teachers working in Batman city. On the other hand, there has been found no effect of other demographical factors on diversity management applications. Those findings were discussed in the light of relevant literature.