İstihbaratın ceza muhakemesi hukukunda delil değeri: Bylock örneği
The law of criminal procedure of intelligence evidence value: Bylock example
  1. Tez No: 615714
  2. Yazar: ERKAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGUN YARSUVAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Geçmişte olduğu gibi günümüzde de istihbarat ve güvenlik teşkilatlarının bilgi toplamak için kullandıkları yöntemlerin meşruluğu tartışma konusu olmuştur. İstihbarat faaliyetleri bazen temel hak ve özgürlüklerin ihlal edilmesi ile sonuçlanabilmektedir. Diğer taraftan özellikle soğuk savaşın sona ermesiyle birlikte tehdit algılamalarına bağlı olarak yeni güvenlik anlayışları ortaya çıkmıştır. Günümüzde istihbarat faaliyetleri olmadan tehditleri önceden algılamak ve önlemek mümkün görünmemektedir. İstihbarat kanallarıyla elde edilen bilgilerin ceza muhakemelerinde delil olarak kabul edilip edilemeyeceği çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır. Ceza Muhakemesi, fert çıkarları ile toplum çıkarlarının çatışma halinde olduğu bir alandır. Bireyi toplum adına cezalandıran devlet, delil toplama ve değerlendirme faaliyetinde bireyin temel haklarına saygılı olmak, hukuka uygun davranmak, hukuka uygun davranışın örneğini teşkil etmek zorundadır.Bunun için istihbarat belli kurallar altında faaliyetlerini icra etmeli ve denetlenebilmesi için de hukuki sorumluluklar taşımalıdır.
Özet (Çeviri)
Just as in the past, the legitimacy of the methods used by intelligence and security agencies to gather information has been the subject of debate. Intelligence activities can sometimes result in violations of fundamental rights and freedoms. On the other hand, especially with the end of the cold war, new security approaches emerged due to threat perceptions. Today, without intelligence activities, it is not seen possible to perceive and prevent threats beforehand. The main subject of our study is whether the information obtained through the intelligence channels can be accepted as evidence in the criminal proceedings. Criminal Procedure is an area in which the interests of the individual and the social interests are in conflict. The state, which punishes the individual for the sake of the society, must respect the basic rights of the individual in the collection and evaluation of the evidence, act in accordance with the law, and constitute the example of lawful conduct. For this reason, intelligence should carry out its activities under certain rules and should be subject to legal review.