Sağlık astsubaylarının iş stresi düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir alan araştırması: GATA örneği
A domain research to determine towards medical noncommissioned officer's working stress level: Sample GATA
- Tez No: 615737
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE MAVİLİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma Gülhane Askeri Tıp Akademisi çeşitli Anabilim Dalı/Bilim Dalı Başkanlıkları ile idari birimlerde çalışan Sağlık Astsubaylarının iş stresi düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, GATA'da çalışan 341 Sağlık Astsubayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Beşli likert tipinde ve 14'ü demografik olmak üzere toplam 31 maddeden oluşan anket formu; anket uygulamasını kabul eden Sağlık Astsubaylarına Şubat-Haziran 2014 tarihleri arasında uygulanmıştır. İş yoğunluğunun fazla olması, veri toplama çalışmasının izin dönemine gelmesi vb. nedenlerden dolayı 262 Sağlık Astsubayına ulaşılabilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 21 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistiksel metodlar (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı“T-Testi”, ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplararası karşılaştırmalarında“Tek Yönlü (One Way) Anova Testi”ve farklılığa neden olan grubun tespitinde“Tukey Post Hoc testi”kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı ve bağımsız değişkenleri arasındaki ilişkiyi“Pearson Korelasyon analizi”ile test edilmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde; stres ve örgütsel stres kavramı, aşamaları, belirtileri, kaynaklar ve sonuçlar başlıkları altında literatür çalışması yapılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde; Sağlık Astsubaylarının örgütsel stres düzeyleri incelendiğinde,“genel örgütsel stres”düzeyi ortalamasının yüksek (3,585 ± 0,454) düzeyde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to determine the level of job-related stress experienced by Medical Noncommissioned Officers serving as medical staff and administrative staff in GATA. The study group comprised of 341 Medical Noncommissioned Officers serving in Gülhane Military Medical Academy. The survey was a self-administered questionnaire including 31 questions like likert type scale with five choices and demographics. This questionnaire was administered to Medical Noncommissioned Officers willing to attend between February and July in 2014. Due to workload and time of the study, we were able to include 262 Medical Noncommissioned Officers. The datas acquired from the questionnaires were analyzed by SPSS 21 programme. Various descriptive statistical parameters such as freguency, percent, mean and standard deviation were used to analyze the data. In comparison of the quantitive datas“T-Test”is used to determine whether there is a significant difference between the two groups,“One-Way Analysis Of Variance (ANOVA)”is used to determine whether there are any significant differences if there are more than two groups and“Tukey Post-Hoc”test is used to determine which group among the samples cause significant differences.“Pearson Correlation Analysis”is used to determine the strength of the relationship between dependent and independent variables. In the first part of this study a literature review was made by searching for topics like stress and organizational stress alsostages, symptoms, reasons and result of these. In the second part when Medical Noncommissioned Officers organizational stress levels were analyzed,“general organizational stress”average was high (3,585 ± 0,454).