1996-1997 Eğitim öğretim dönemi GATA Sağlık Astsubay Hazırlama Sınıf Okulu öğrencilerinin aile planlaması konusunda eğiticilik eğitimi
  1. Tez No: 59052
  2. Yazar: SÜLEYMAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu çalışma, GATA Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı'nda, Eylül 1996 - Ağustos 1997 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı; Sağlık Astsubaylarının erbaş ve erlerin aile planlaması konusunda eğitiminde sürekli, düzenli ve yaygın biçimde rol almalarını sağlamaktır. Çalışma, müdahale araştırması tipindedir. Durum saptama çalışması, eğiticilerin (Stajyer Sağlık Astsubayları) eğitimi ve erbaş ve erlerin eğitimi biçiminde üç ana aşamada düzenlenmiştir. Durum saptama aşamasında 3309 erbaş ve er, eğiticilerin eğitimi aşamasında 170 Stajyer Sağlık Astsubayı ve erbaş ve erlerin eğitimi aşamasında 138 kişi çalışma kapsamına alınmıştır. Durum saptama çalışmasına katılan erbaş ve erlerin ortalama puanları 49.5'dir. Katılımcıların %56.0'sı 50 veya daha çok puan almışlardır. Eğiticilerin eğitimi aşamasına katılan Stajyer Sağlık Astsubayların ortalama puanı eğitim öncesi 60.9, eğitim sonrası ise 80.1 olarak saptanmıştır. Başarı hızı ise %14.7'den %93.5'e yükselmiştir. Verilen eğitim başarısızlık hızını tüm konularda 13.1 kat azaltmıştır (Rölatif etkinlik, RE=13.1). Verilen eğitimin başarıya etkisi (etkinlik oranı) %92.4 olurken, eğitime atfedilebilecek etkinlik; %78.8 olarak saptanmıştır. Erbaş ve erlerin eğitimi aşamasına katılanların sosyodemografik özellikleri ve bilgi düzeyleri genel olarak durum saptamasında çalışmaya katılan erbaş ve erlerin sosyodemografik özellikleri ile benzerlik göstermekte idi. Bu bölümdeki erbaş ve erlerin ortalama puanının eğitim öncesi 47.3, eğitim sonrası 66.5 olduğu saptanmıştır. Eğitim öncesinde katılımcıların %50.0'si 50'den fazla puan alırken, eğitimden sonra bu oran %84.8'e yükselmiştir. Verilen eğitim, eğitim öncesindeki başarısızlık hızını 3.3 kat azaltırken, eğitimin başarıya etkisi %69.6, verilen eğitime atfedilebilecek etkinlik ise %34.8 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed in GATA Public Health Department and Etimesgut Commandership of Armor-plated School and Training Division, in the period of September 1 996 - August 1 997. The main objective of the study is to get Health Noncommissioned Officers take roles in the recruits' education about family planning continuously, regularly and widely. This study is an intervention study. The study was designed in three main steps; as the study of determining the situation, the education of educators (health noncommissioned officers) and the education of recruits. In the first step, 3309 recruits, in the second step 170 health noncommissioned officer students and in the third step 138 recruits participated in the study. The average point of the recruits who were participated in the first step is 49.5. Fifty six percent of the recruits got 50 points or more. In the second step, the average points of the health noncommissioned officer students were 60.9 before education, and 80.1 after education. Success rate increased from 14.7% to 93.5%. The education decreased the failure rate 13.1 times (Relative efficiency=13.1). Efficiency rate of the education was 92.4% and attributable efficiency was 78.8%. The sociodemographic characteristics and knowledge levels of the recruits in the third step were generally as like as the recruits in the first step. The average points of these recruits were 47.3 before the education and 66.5 after the education. While, before the education, fifty percent of the participants got 50 points or more, this ratio increased up to 84.8%. While, the education decreased the failure rate as 3.3 times, efficiency rate of the education was 69.6% and the attributable efficiency was 34.8%. 82