Thomas Aquinas'ta teleolojik kanıt
Teleological argument in Thomas Aquinas
  1. Tez No: 615771
  2. Yazar: İLKNUR OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tez, Thomas Aquinas'ta teleolojik kanıtın analizini ve Aquinas'ın argümanının güncel değerinin belirlenmesini içermektedir. Giriş bölümünde konuyla ilişkisi nedeniyle Aquinas'ın doğal teoloji anlayışı sunulmuştur. Birinci bölümde teleoloji kavramı, teleolojik delilin yapısal sınıflaması ve modern versiyonları, Aquinas'ın teleolojik argümanının analizi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise kanıtın temel dinamiklerinden rastlantı - amaçsallık, amaçsallık - nihai neden ilişkisi ve inâyet incelendikten sonra Aquinas'ın teleolojik argümanının modern tartışmalarla ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde de Aquinas'ın teleolojik argümanının modern tasarım argümanlarını kapsayıcı bir şekilde yeniden formüle edilmesi denenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of an analysis of Thomas Aquinas's approach to the teleological argument and its contemporary philosophical value. In the introduction, Aquinas's view of natural theology is presented in order to contextualise the subject of the research. In the first part, a general analysis of the concept of teleology is given in conjuction with Aquinas's approach, and then the structural classification and modern versions of teleological arguments are depicted. In the second chapter, firstly, the relation between randomness/chance and purposefulness; and also the relation between purposefulness and final cause as well as providence are examined. Secondly, Aquinas's teleological argument is evaluated by reference to the contemporary philosophical and scientific debates. The concluding part of the thesis attempts ro reformulate Aquinas's teleological argument on the grounds of modern versions of teleological arguments.