Kişisel gelişim eğilimi ve ağ kurma davranışının ilişkisel sermaye üzerine etkisinde demografik özelliklerin düzenleyici rolü
The moderator role of demographic characteristic's on the effect of personal growth tendency and networking behavior on relational capital
- Tez No: 615772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAŞAR UĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada ilişkisel sermaye ve öncülleri olarak ağ kurma davranışı ve kişisel gelişim eğilimi konu edinilmiştir. Çalışmanın bağımlı değişkeni olarak ele alınan ilişkisel sermayenin tespiti için, Yönetim ve Organizasyon alanında yapılmış çalışmaların yazar ağ haritasının, sosyal ağ analizi yöntemiyle ortaya çıkarılması ve bu ağda yer alan yazarların ilişkisel sermayelerinin ortaya konulması sağlanmıştır. Bu doğrultuda çalışma amacına uygun örneklem çerçevesi Scopus veri tabanında ve Web of Science'ta (WoS) yer alan, Türkiye menşeili, yönetim ve organizasyon alanında yapılmış çalışmaların yazarları olarak belirlenmiştir. İlgili veri tabanlarında yer alan 1978-2018 yılları arasındaki yayınların künyeleri derlenmiş, toplamda 4773 yayına ulaşılmıştır. Bu veri setinin ayıklanmasının akabinde sosyal ağ analizi ile incelenmesi sonucunda oluşturulan örneklem çerçevesi içerisinden rassal tabakalama yöntemiyle seçilen 850 akademisyene, bağımsız değişkenler olan ağ kurma davranışı ve kişisel gelişim eğilimi konularını kapsayan bir anket gönderilmiştir. Toplam 214 anketin dahil edildiği analiz sonuçlarına göre ağ kurma davranışının ve kişisel gelişim eğiliminin, ilişkisel sermaye üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Yapılan analiz neticesinde, bireysel özelliklerden bazılarının (unvan, çalışma süresi, yaş, cinsiyet ve yaşanılan şehir) ağ kurma davranışı ve ilişkisel sermaye arasındaki ilişki üzerinde düzenleyici etkilerinin bulunduğu görülmüştür. Bununla birlikte çalışılan alan ve yurtdışı eğitimin söz konusu ilişki üzerinde düzenleyici etkilerine dair bir bulgu elde edilememiştir. Kişisel gelişim eğilimi ve ilişkisel sermaye arasında düzenleyici etkisi bulunmayan bireysel özellik ise çalışma süresidir. Diğer tüm bireysel özelliklerin söz konusu ilişkiler üzerinde düzenleyici bir rolü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, relational capital and its predecessors, networking behavior and personal growth tendency are discussed. In order to determine the relational capital, which is considered as the dependent variable of the study, it is provided to reveal the author network map of the studies conducted in the field of Management and Organization and to reveal the relational capital of the authors in this network via social network analysis method. In this context, the apropriate frame of sampling has been determined as the author of papers which has been published in Management and Organization area, originated form Turkey and located at Scopus and Web of Science databases. The tags of the publications in the relevant databases between 1978 and 2018 were compiled and a total of 4773 publications were reached. Following the extraction of this data set, a questionnaire covering the independent variables of networking behavior and personal growth tendency was send to the 850 academicians selected by random stratification method within the sample frame formed as a result of social network analysis. According to the results of the analysis, which included 214 questionnaires, networking behavior and personal growth tendency had a positive and significant effect on relational capital. As a result of the analysis, it was found that some of the individual characteristics (title, experience, age, gender and city) have moderator effects on the relationship between networking behavior and relational capital. However, no finding has been obtained regarding the moderator effects of the study field and the education abroad. The individual feature that does not have a moderator effect between personal growth tendency and relational capital is experience. All the other individual characteristics have a moderator role in these relationships.