Örgüt kavramı ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu (TCK Md.220)
Consept of organization and establishment of an organizationfor the purpose of committing a crime
  1. Tez No: 615793
  2. Yazar: İBRAHİM SAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖKSAL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dünya nüfusunun artması ve ekonomik, siyasi krizlerin çoğalması, Dünya ekonomik birikimlerinin adil bir şekilde dağıtılmayışı, emperyalizmin giderek artması, toplumların teknolojik ve global gelişmelere kapalı olması sonucunda dünyada suç sayısı ve tipininin artışı ile karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde artan suç tiplerinin özellikle; örgütler tarafından işlendiği görülmektedir. Örgüt; bu suç tiplerinin işlenmesine yardım, teşvik, kolaylık sağlamaktadır.Suç tiplerinin örgütsel faaliyet içinde işlenmesi durumunda cezalandırılabilme alanı genişletilmiştir. Bunun birlikte suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu ise başlı başına bir suç tipini oluşturmaktadır. Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 220'nci maddesinde düzenlenmiştir. Bir suçun örgüt içinde işlenmesi ile suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu farklılık göstermektedir. Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu günümüzde terör suçları içinde de kendine yer edinmektedir. Geçmişten günümüze birçok suç tipi örgüt kapsamı içinde etkin, sürekli ve tehlike arz ederek işlenmiştir. İşte bu kapsamda suç işlemek amacıyla örgüt kurma günümüzde gittikçe artan terörizmin amaçlarını gerçekleştirmek için faaliyet gösterdiğini belirtebiliriz. Bu kavramlar iç içe geçmiştir. Dünyada artan ayrılıkçı talepler, yükselen milliyetçilik akımları, eşitsizlik, otorite boşlukları, artan silahlanma, din ve mezhep çatışmaları terör suçlarının örgüt kapsamında oluşmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing population of the world, the increasing economic and political crises in the world, the unequal distribution of economic income has increased, increasing of emperyalizm and the number and type of crimes in the world. These types of crime that are increasing in the present day are especially processed within the organizational element. The organization is an indispensable source of assistance in terms of helping, promoting, facilitating and systematizing the processing of these types of crimes. He has expanded the scope of punishment if criminal types are committed in organizational activity. In addition, establishing an organization for the purpose of committing a crime constitutes a crime type on its own.“The crime of establishing an organization for the purpose of committing crimes”is regulated by the 220 th article of the Turkish Criminal Law No.5237." The crime of establishing an organization in order to commite a crime within the organization is different. The crime of establishing an organization in order to commit a crime now takes its place in the growing number of terrorist elements. Many crime types, from past to present day, have been processed effectively, continuously and in danger within the scope of the organization. In this context, we can point out that today, in order to commit crime, the organization is operating in order to realize almost the aims of terrorism. These concepts are intertwined. Increasing separatist demands, rising nationalist movements, inequality, loopholes in authority, increased armed conflict, religious and sectarian conflicts have led to the creation of terrorist offenses in the world.