5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda terör örgütüne üye olma suçu
The offense of membership in a terrorist organization under the Turkish Penal Code No. 5237
  1. Tez No: 999338
  2. Yazar: HATİCE ZÜLAL AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Silahlı Örgüt Suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 'Millete ve Devlete Karşı Suçlar ve Son Hükümler' başlığı altındaki dördüncü kısmının beşinci bölümünde yer alan 'Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar' içerisinde 314. maddede yer almaktadır. Bu hüküm kapsamında, 5237 s. TCK'nın“Millete ve Devlete karşı Suçlar ve Son Hükümler”başlıklı dördüncü kısmının“Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar”başlıklı dördüncü ve“Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar”başlıklı beşinci bölümünde yer alan suçları işlemek amacıyla silahlı örgüt kurulması ve yönetilmesi, bağımsız bir suç olarak düzenlenmiştir. Silah kavramı, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Tanımlar”ı içeren 6. maddesinde sınırlı sayıda olmayacak şekilde açıklanmıştır. Silah kavramından saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli her türlü araç ve gereç anlaşılmaktadır. Silahlı örgütlenme suçu, özel bir örgütlenme suçu örneğidir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 220. maddesinde düzenlenen genel nitelikli Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma Suçundan farklı özellikler taşır. Bunlardan ilki, bu suçun işlenebilmesi için örgütün“silahlı”bir örgüt olması gerekliliği, ikincisi ise silahlı örgütün 5237 s. TCK'nın“Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar”ve“Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar”bölümlerinde yer alan suçları işlemek amacıyla kurulmuş olması gerekliliğidir. 5237 s. TCK m.314'te yer alan“Silahlı Örgüt Suçu”konulu tez hazırlanırken 5237 Sayılı Kanun başta olmak üzere, Türk doktrininde yer alan görüşler ve mahkeme kararları göz önüne alınarak suç inceleme yöntemine göre incelenmiş ve tartışmalı, problemli konular tespit edilerek görüş ve çözüm önerilerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The offense of Armed Organization is regulated under Article 314 of the Turkish Penal Code No. 5237, within the Fifth Chapter titled“Offenses Against the Constitutional Order and Its Functioning”, which is part of the Fourth Section titled“Offenses Against the Nation and the State, and Final Provisions.”Pursuant to this provision, the establishment and leadership of an armed organization with the aim of committing crimes listed under the Fourth Chapter titled“Offenses Against State Security”and the Fifth Chapter titled“Offenses Against the Constitutional Order and Its Functioning”within the same section of the Penal Code are defined as independent criminal offenses. The concept of“weapon”is explained in Article 6 of the Turkish Penal Code, which outlines definitions. This explanation is not exhaustive. According to the provision, any tool or instrument suitable for use in attack or defense falls within the scope of the term“weapon.”The offense of armed organization constitutes a specific type of organizational crime. It differs in key respects from the general offense of forming an organization with the purpose of committing crimes, which is regulated under Article 220 of the Turkish Penal Code. The first key distinction is that the organization in question must be armed. The second is that the armed organization must have been established with the aim of committing crimes stipulated under the chapters“Offenses Against State Security”and“Offenses Against the Constitutional Order and Its Functioning”. In this thesis, which focuses on the offense of“Armed Organization”as regulated under Article 314 of the Turkish Penal Code, the offense has been analyzed using the crime analysis method, based primarily on Law No. 5237, alongside scholarly opinions in Turkish legal doctrine and judicial decisions. Controversial and problematic areas have been identified, and personal evaluations and solution proposals have been presented accordingly.