Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde politikaların bütçeye yansıtılması: Program bütçe sistemine yönelik bir yapılandırma önerisi
Alignment of policies to the budget management in the presidential system; A configuration proposal for program budget system
- Tez No: 615796
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, Dünyada kamu mali yönetim sisteminde meydana gelen değişim ve dönüşümler doğrultusunda Türkiye'de 2006 yılından itibaren tüm unsurlarıyla uygulamaya konulan sisteme ilişkin ortaya çıkan sonuçlar üzerinden değerlendirmeler yapmak ve sistemde hangi bileşenlerde ne tür değişimler yapılması gerektiğine yönelik önermelerde bulunmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu önermeler yapılırken hükümet sisteminde ortaya çıkan değişiklikle henüz yeni yeni uygulamalarını gördüğümüz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde mali yönetim sisteminin bütüncül bir bakış açısıyla yeniden ele alınması gerektiği üzerinde durulmaktadır. Çalışmada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ndeki yeni kamu yönetimi yapılanması doğrultusunda politika-plan-bütçe ilişkisinin güçlendirilmesi, kamuda politika üretme kapasitesinin artırılması, performans esaslı iş ve hizmet üreten kamu yönetiminin oluşturulması ve bütçe hakkının etkin bir şekilde kullanılabilmesi açısından program bazlı performans bütçe sisteminin uygulanmasına ilişkin önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared in order to make evaluations on the basis of the results of the public financial management system implemented with all elements in Turkey since 2006, and also prepared in order to make suggestions about what kind of changes should be made in which components of the system, in line with changes and transformations at the public financial management system in the world. While making these resolutions, it is emphasized that the financial management system should be reconsidered from a holistic view within the scope of the Presidential Government System, which has just begun to be implemented. In this study, in line with the new public administration structure at the Presidential Government System, suggestions have been made concerning strengthening the policy-plan-budget relationship, increasing policy-making capacity in the public sector, establishment of public administration that produces business and services based performance and implementation of program-based performance budget system in order to use the budget right effectively.