In depth analysis of women entrepreneurs in Turkey, Germany and Iran
Türkiye, Almanya ve İran'da kadın girişimciler üzerine derinlemesine bir inceleme
- Tez No: 615795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN ERTEMSİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Girişimcilik, yeni bir iş kurma ve yönetme sürecinde, kar elde etme hedefiyle mevcut insani ve finansal kaynakları kullanmak ve bu süreçten doğan riskleri taşımak olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle girişimciler mal ve hizmet üretebilmek için tüm üretim öğelerini en iyi koşullarda bir araya getiren kadın veya erkeklerdir. Toplumdaki her birey farklı rollere maruz kalmaktadır ve bu beklentileri yerine getirmek, girişimcilik deneyimlerini ve kişisel yaşamlarını etkilemektedir. Bu beklentilerin boyutu kadınlar ve erkekler arasında farklılık göstermektedir bu nedenle, kadınlar işlerini kurma ve yürütme sürecinde farklı alt yapılarından dolayı farklı yaklaşımlara sahip olabilirler. Ancak, kadınlardan beklentiler ve dolayısıyla onların iş kurma deneyimlerinin kapsamı, her ülkenin farklı sosyo-kültürel ve ekonomik seviyesine bağlı olarak değişebilir. Bu çalışma, 3 farklı ülkedeki kadın girişimciler arasındaki benzerlik ve farklılıkları çeşitli sosyo-kültürel ve ekonomik çevrelerini göz önünde bulundurarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın ana kadın girişimcilerin motivasyonlarını ve rol modellerini, destek sistemlerini ve ağ yapılarını, karşılaştıkları iş / yaşam denge sorunlarını, başarı algılarını ve son olarak girişimcilik sürecinde karşılaştıkları sorunları araştırmak bu araştırmanın ana hedefleridir. Bu bağlamda Türkiye, İran ve Almanya'daki kadın girişimcilerle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Araştırma bulguları, bu 3 ülkedeki kadın girişimcilerin farklı deneyimleri yanında benzerlikler de göstermiştir. Son olarak, bu nitel çalışmanın sonucunda, söz konusu olan ülkelerdeki kadın girişimcilerin yaklaşık aynı temel problemler karşılaştıkları ortaya konulmuştur. Ancak kadınların yaşadığı bu deneyimlerin kapsamı ve onların hayatındaki etkisi ülkelerindeki ekonomik gelişimler ve cinsiyet eşitliliği derecesine göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship can be defined as the process of establishing and running a new business, utilizing existing human and financial resources as well as bearing the risks in order to make a profit from the established business venture. In another words, entrepreneurs are women and men who bring together all elements of production in the best conditions in order to produce goods and services. Every individual in the society is subjected to different roles and fulfilling these expectations can affect their entrepreneurial experience as well as their personal life. The essence of these imposed roles varies between men and women and therfore women due to their different backgrounds tend to have different approaches as women entrepreneurs in the process of establishing and running their business. However, the extent of these imposed expectations and consequently, women's experiences can vary due to different socio-cultural and economic level of each country. This study aims to portray the similarities and differences among women entrepreneurs in 3 different countries with various socio-cultural and economic backgrounds. Exploring motivations and role models of women entrepreneurs as well as their support system and networking structure, work/life balance issues faced by them, their perception of success and finally the problems that they encounter throughout their entrepreneurial process are the main objectives of this study. To achive this end, face to face interviews were conducted with women entrepreneurs in Turkey, Iran and Germany. Throughout this study, different experiences and approaches of women entrepreneurs in these 3 countries were discovered. Finally, as a result of this qualitative study, it was revealed that the core of the problems that women entrepreneurs in the countries in question, face are the same. However, the extent of these experiences and their impact on women's life varies according to the degree of economic development and gender equality in each country.