Millî kimliğin inşasında geleneğin rolü: Mustafa Kutlu örneği
The role of tradition to construct of the national identity the example of Mustafa Kutlu
- Tez No: 615797
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
20. yüzyılla beraber insanlık, imparatorlukların ortadan kalkarak millî devletlerin yapılandığı bir tarihe tanık olmuştur. Bu tarihi yapılanma, her devlet için bir millî kimlik arayışı doğurmuştur. Millî kimlikler, bir milleti diğer milletlerden ayırarak, milletin fertlerinde ortak bir tarih, dil, yurt, kültür ve inanç paylaşımı sonucunda ortaya çıkar. Küreselleşen dünyada teknolojik gelişmelerin de etkisiyle millî kimlikler, zarar görmektedir. Nesilden nesile aktarılan gelenekler, bir toplumun bireylerini birbirine bağlamakta, bireyin milletine olan aidiyet hissini artırmakta ve millî kimliğin varoluşunu desteklemektedir. Günümüz edebiyatında yaşayan en büyük hikâyecilerimizden biri olan Mustafa Kutlu, ülkemizin modernleşme sürecinin başlamasına tanık olmuş ve Türkiye'nin modernleşme sürecinin getirdiklerini eserlerine taşımış bir yazardır. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin modernleşme sürecine ömrü boyunca tanıklık etmiş yazar Mustafa Kutlu'nun 2000-2018 yılları arasında yayımlanan hikâyelerindeki geleneksel unsurları tespit ederek eserlerde geleneksel unsurlara nasıl yer verdiğini ve bu unsurların milli kimlikle ilişkisini ortaya koymaktır. Bu çalışmada, geleneksel değerlerle eserlerini besleyen Mustafa Kutlu'nun, 2000-2018 yılları arasında yayımlanan hikâyelerindeki geleneksel unsurlar, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi yöntemi ve analiz tekniklerinden biri olan içerik analizi tekniğiyle incelenmiştir. İçerik analizi sonucu oluşan veriler, betimsel analiz ile betimlenmiştir. Araştırma sonucunda Mustafa Kutlu'nun eserlerinde, araştırma öncesi belirlenen geleneksel ögelerin hepsinin yer aldığı tespit edilmiştir. İncelenen eserlerde en çok, doğum, evlilik ve ölüm ile ilgili gelenekler karşımıza çıkmıştır. Mustafa Kutlu'nun incelenen eserlerinin geleneksel ögelere yer vermesi nedeniyle toplumsal bağı artırdığı, millî kimliğin topluma hatırlatılmasında nitelikli eserler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the 20 th century, humanity testified to a history in which empires disappeared and national states structured .This historical restructuring procreated a national identity quest for all state. National identities reserving a nation from others ,come up with sharing a common history, language, fatherland,culture and belief in individual of a nation.In the globalizing world with the impact of technological developments some people struggle to eliminate the nationality identities ,which are big threatenings for globalization. The traditions transferred from generation to generation interconnect the individuals of a society, increase belonging feeling of individual for nation and support the existence of a national identity.Mustafa Kutlu, who is the one of the storytellers living in nowaday literature witnessing to starting of modernization process of our country is an author transported into his works delivered things of modernization process of our country . The aim of this study is to determine the traditional elements in the stories of Mustafa Kutlu, published between 2000-2018 years, is a big storyteller witnessing during lifetime for the modernization process of Turkey, to present how has been given a place for traditional elements an to determine the connection between traditional elements and national identity. In this study, the traditional elements in the stories of Mustafa Kutlu supporting his works with traditional worthes, published between 2000-2018 years, was analysied by the technique with the document analysis ,which is the one of the qualitative research methodologies , and by the content analysis technique, which is the one of the analysis techniques. The data obtained from the content analysis were described with descriptive analysis. In result,it was determined , in the works of Mustafa Kutlu,that appeared the all traditional elements which were supported before the research .In the works analysed we ,mostly, determined the traditions related to birth,marriage and death Also, we determined that the traditional elements , in the analysed works of Mustafa Kutlu, increased the social connection , determined that took on a important task to evoke the national identity to the society over the life styles of heros.