Aile işletmelerinde sürdürülebilirlik ve Bursa ilinde bir araştırma
The sustainability of family businesses and a survey in Bursa city
- Tez No: 615806
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN POROY ARSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İşletmelerin ekonomiye yapacakları katkı düzeyi sahip oldukları yapılarıyla ilgilidir. Kurumsal olmayı başarabilmiş işletmelerin daha karlı ve dolayısıyla ekonomiye katkısının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Ülkemizdeki işletmelerin büyük çoğunluğu aile işletmelerinden oluşmaktadır. Bu işletmelerin bir kısmı kurumsallaşmışken büyük çoğunluğu kurumsal düzeye erişememiştir. Bu çalışmada DOSAB ve NOSAB da bulunan aile işletmelerine 15 sorudan oluşan bir anket uygulanarak işletmelerin sürdürülebilirlik ve kurumsal yapılarıyla ilgili veri toplanmış, kurumsallaşmanın önündeki dar boğazlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Veriler SPSS 23 paket programı kullanılarak frekans analizine tabi tutulmuştur. Çalışmadan elde edilen en önemli sonuç kurumsallaşmayı engelleyen en belirleyici etkenin karar alma süreçlerinde aile değerlerinin ön planda tutuluyor olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The contribution of corporations to the overall economy depend upon their institutional structure. It is a well known fact that the contribution of those corporations which managed to be institutionalized is significantly higher. In our country, the majority of corporations takes the form of family corporations. Some of them managed to be industrialized, yet the majority of them falls short of reaching an institutional structure. In this study, a survey which consist of 15 questions, has been applied to family corporations at DOSAB AND NOSAB in order to collect data about the institutional structure and sustainability of the family corporations. Data has been analyzed through frequency analysis by employing SPSS 23 software. The most outstanding finding of the study is that the family values' effect on the decision making process constitute the main bottleneck factor preventing the institutionalization of the corporations.