Yöneticilerin denetim rollerine ilişkin ilkokul ve ortaokul müdürlerinin görüşleri Batman ili örneği
Basis of audit opinion the management role of primary and secondary school director Batman sample
  1. Tez No: 615822
  2. Yazar: NURETTİN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada yöneticilerin denetim rollerine ilişkin ilkokul ve ortaokul müdürlerinin görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu olan Batman İli Merkezindeki 20 ilkokul ve ortaokul müdürü ile görüşme yapılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla 16 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre okul müdürlerinin denetim rollerinin gerekli olduğu görüş birliği içinde belirlenmiştir. Bunun yanı sıra katılımcılar rehberliğe yönelik denetimin gerçekleşmesi gerektiğini vurgulamışlardır. Okul müdürleri ders denetimlerini farklı türlerde uygulamışlardır. Ders denetimi sonrası geri bildirimlerinin de farklı şekillerde bildirildiği tespit edilmiştir. Öğretmen denetimlerinin sadece ders denetimi şeklinde değil tüm yapılan faaliyet ve çalışmaları ile değerlendirdikleri sonucu çıkmıştır. Ancak okul müdürünün çalışanlarını değerlendirmede direk ceza verme hakkı bulunmasına rağmen direk ödül verme hakkına sahip olmaması ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at evaluating the opinions of elementary and middle school principals about the inspection roles of the principals. The sample of the study is composed of 20 school principals working in elementary and middle schools, which are located in Batman city center. Semi-structured interview forms with 16 questions were used in the process of data collection. The data obtained were analyzed through descriptive analysis method. According to the results of the study, the roles of inspection were, by consensus of all participants, found to be necessary. Also, the participants highlighted that guidance or counseling oriented inspection should be performed. School principals applied lesson inspections in different types. The feedbacks following lesson inspections were found to be given in different ways. Teachers were found to be evaluated not only by their lessons, but also by all their activities and works. Despite having the right to punish their personnel, school principals were found to have not any right to award their staff.