Hemşirelik sürecinde elektronik uygulamalara geçişin etkileri
The effects of switching to electronic practices in nursingprocess, master's thesis about
  1. Tez No: 615821
  2. Yazar: AYŞE KAVGACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÖZORAN, DOÇ. DR. HAVVA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma ile bir üniversite hastanesinde oluşturulan elektronik hemşirelik sürecinin değerlendirilmesi ve bu değerlendirmeleri yapabilmek için kullanılacak ölçeklerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, KTÜ. Farabi hastanesinde çalışan toplam 611 hemşireden 545 (%89) ile yürütülmüştür. Veriler, hemşirelerin demografik özelliklerini içeren bilgi formu ve taslak olarak hazırlanıp sonrasında geçerlik ve güvenirliği sağlanmış 5 ayrı ölçek ile toplanmıştır. Ölçekler; elektronik uygulamaların hemşirelik uygulamalarına (HUYÖ), hastaya (HYÖ), kurum ve sağlık çalışanlarına (KSÇYÖ), hasta ve çalışan güvenliğine yararı (HÇGYÖ) ve olumsuz yaklaşım (OYÖ) ölçekleridir. Bulgulara göre, hemşirelerin HUYÖ (42,2 ± 7,27), HYÖ (23,14 ± 5,16), KSÇYÖ (16,72 ± 3,81), HÇGYÖ (19,84 ± 3,82) ve OYÖ (21,27 ± 5,12) puanları yüksek ya da orta düzeyden biraz yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to evaluate Electronic Nursing Process created at a University Hospital and to develop the scales to be used to make this assessment. This study has been carried out by 545 nurses which is 89 % of 611 nurses at Blacksea Technical University Farabi Hospital. Used datas were prepared as draft and information forms which contained demographic properties of nurses then they have been gathered by five different scales which their validity and reliability had been provided. These scales are scales of the benefits of electronic applications to the nursing processes scale (BNPS), to patients scale (BPS), to institution and healthcare staff scale (BIHSS), to security of patient-staff scale (BSPSS) and negative approach scale (NAS). According to datas, scores of the nurses are high or a little bit higher than the medium level which are 42,2 ± 7,27 for BNPS, 23,14 ± 5,16 for BPS, 16,72 ± 3,81 for BIHSS, 19,84 ± 3,82 for BSPSS and 21,27 ± 5,12 for NAS.