Benin Cumhuriyeti'nde milli kimlik inşası (1894-1975)
National identity building in Benin (1894-1975)
- Tez No: 615846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY BENHÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Benin, tam anlamıyla Benin Cumhuriyeti, Batı Afrika'nın bir frankofon ülkesidir. Benin, bugün toprak sınırlarında olduğu gibi Fransa'nın bir icadıdır. Sömürge savaşların sonrası ve Fransa Devleti temsilcileri ile kralların ve yerel şeflerin arasında akıllıca geçen çeşitli anlaşmaların doğruluğunun ardından, 1894'den itibaren Dahomey kolonisi kurulmuştur. Bu koloni, daha sonra Orta Nijer'de Fransız ordusu tarafından fethedilen bölgeler kuzeye uzatılmıştır. Tüm bu bölgeler, 1 Ağustos 1960'ta uluslararası egemenliğe katılan Dahomey kolonisini oluşturur. Sömürge durumuyla ilgili özel koşullar sayesinde, sömürge bölgesinde yaşayan farklı sosyal gruplar bir entegrasyon sürecine başlamıştır. Etnik gruplarının ötesine geçen yeni bir topluma ait olma bilinciyle kendini göstermiştir. Ulusal duyarlılık her şeyden önce halk kitlelerinin seviyesine yayılmadan önce sömürgeci küçük burjuva, özellikle aydınlar düzeyinde doğurmaktadır. Bu süreçle ilgili kazanımlar ne olursa olsun, bugün etnik kökene bakılmaksızın tüm Benin vatandaşlarının Benin ulus ile özdeşleştiği açıktır. Bu çalışma, tarihi alanın sömürülmesiyle, farklı kültürel grupların Benin Devleti'ne entegrasyon sürecini analiz etmektedir. Bu farklı toplulukları devlet ve Benin halkı ile özdeşleştirmeye iten dinamikleri incelemektedir. Kronolojik açısında, çalışma yaklaşık bir yüzyıl (1894-1975) boyunca uzanmaktadır. Bu çalışmayı gerçekleştirmek için çalışmamız süresince sömürge arşiv belgeleri, gazeteler ve basılı kitaplar kullanılmaktadır. Bu çalışmanın ana hipotezi, en azından politik biçiminde Benin bir ulus inşat edilmektedir. Ve tüm Beninliler onunla özdeşlemektedir. Ancak bazı zorluklar doğurduğudur.
Özet (Çeviri)
Benin, in complete form, the Republic of Benin, is a francophone country of West Africa. Benin, as it stands today in its territorial borders is an invention of France. Following the colonial wars and the truteness of various treaties cleverly passed between the representatives of the State of France and kings and local chiefs, the colony of Dahomey was established from 1894. It was later enlarged to North, to the territories conquered by the French army in Middle Niger. All these terrtioires form the colony of Dahomey which acceded to international sovereignty on August 1, 1960. Thanks to particular conditions related to the colonial situation, the different social groups living in the colonial territory have begun a process of integration. It manifested itself in an awareness of belonging to a new community that goes beyond ethno groups. National sentiment is born first of all at the level of the colonial petty bourgeois, especially the intellectuals, before spreading to the level of the popular masses. Whatever the vicissitudes related to this process, it is obvious today that all citizens of Benin, regardless of their ethnic origin, identify with the nation of Benin. This work analyses, through the exploitation of the historical field, the process of integration of the different cultural groups within the State of Benin. It studies the dyamics that led these different communities to identify with the state and the nation of Benin. From the chrologic point, the study extends over a period of about a century (1894-1975). To carry out this work, we used colonial archival documents, newspapers and printed books for the period of our study. The main hypothesis of this study is that a Beninese nation was created, at least in its political form. And all Beninese identify with it. However, this nation presents several challenges.