Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının finansal performanslarının analizi: BIST örneği
Analysis of financial performances of real estate investment trusts: The case of BIST
  1. Tez No: 762358
  2. Yazar: AHMET GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA YERDELEN KAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları, hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların portföylerinde alternatif bir yatırım aracı olarak rol aldıkları için Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı sektörü son yıllarda muazzam bir büyüme ve genişleme yaşamaktadır. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının fon sağlayan finansal araçlar haline gelmesi ile birlikte Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketlerinin mali başarıları özellikle finansal bilgi kullanıcıları açısından önem arz eden bir konu haline gelmiştir. Bu nedenle Borsa İstanbul'da hisse senetleri işlem gören Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketlerinin 2017-2021 yılları arasındaki finansal performanslarının Çok Kriterli Karar Verme Tekniklerinden CRITIC, ARAS ve COPRAS yöntemleri ile analiz edilmesi araştırmanın amacı olarak belirlenmiştir. CRITIC yöntemi finansal verilerin kriter ağırlıklarının belirlenmesinde, ARAS ve COPRAS yöntemleri ise Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketlerinin finansal performansların sıralanmasında kullanılmıştır. Yapılan analizde; CRITIC yöntemi ile finansal oranların kriter ağırlıklarının belirlenmesinde en yüksek ağırlığa sahip kriter 2017, 2018, 2020 ve 2021 yılında Brüt Esas Faaliyet Kâr Marjı iken 2019 yılı için Net Satışlar Büyüme olduğu tespit edilmiştir. En düşük ağırlığa sahip kriter ise 2017 ve 2021 yılları için Aktif Kârlılık iken 2018, 2019 ve 2020 yılları için Özsermaye Kârlılığı olduğu belirlenmiştir. ARAS yönteminde yıl yıl en iyi finansal performansa sahip şirketler sırasıyla PAGYO, PAGYO, AVGYO, AVGYO ve TDGYO şirketleri iken en kötü finansal performansa sahip şirketler PEGYO, NUGYO, NUGYO, PEGYO ve DGGYO şirketleridir. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketlerinin finansal performansları COPRAS yöntemiyle değerlendirilmesinde en iyi finansal performansa sahip şirketlerin sırasıyla PAGYO, PAGYO, AVGYO, AVGYO ve TDGYO şirketleri olduğu, en kötü finansal performansa sahip şirketlerin ise PEGYO, NUGYO, PEGYO, AKFGY ve DGGYO şirketleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Real Estate Investment Trust sector has been experiencing tremendous growth and expansion in recent years due to the fact that Real Estate Investment Trusts play a role as an alternative investment tool in the portfolios of both individual and institutional investors. Along with Real Estate Investment Trusts becoming financial instruments which provide funds, the financial achievements of Real Estate Investment Trust companies have become an issue of great importance especially in terms of financial information users. For this reason, the present study aimed to analyze the financial performances of Real Estate Investment Trust companies, whose stocks were traded in Istanbul Stock Exchange (i.e. Borsa Istanbul) between the years 2017-2021 by using the Multi-Criteria Decision Making Techniques such as CRITIC, ARAS and COPRAS. The CRITIC method was used to determine the criteria weights of financial data while the ARAS and COPRAS methods were utilized in order to rank the financial performances of Real Estate Investment Trust companies. The analysis results indicated that the criterion with the highest weight in determining the criterion weights of financial ratios through the CRITIC method was Gross Operating Profit Margin in 2017, 2018, 2020 and 2021, whereas Net Sales Growth was determined for 2019. While the criterion with the lowest weight was Return on Assets for 2017 and 2021, it was found to be as Return on Equity for 2018, 2019 and 2020. In the ARAS method, the companies with the best financial performance on a yearly basis were determined to be PAGYO, PAGYO, AVGYO, AVGYO and TDGYO, respectively, whereas the companies with the worst financial performance were PEGYO, NUGYO, NUGYO, PEGYO and DGGYO. When the financial performances of the Real Estate Investment Trust companies were evaluated by using the COPRAS method, it was concluded that the companies with the best financial performance were PAGYO, PAGYO, AVGYO, AVGYO and TDGYO, respectively, while the companies with the worst financial performance were PEGYO, NUGYO, PEGYO, AKFGY and DGGYO.