Descriptive modelling on the effects of cultural values on the assessment of economic development of countries
Ülkelerin ekonomik gelişmişliğinin kültürel değişkenlerle etkisi ile modellenmesi
- Tez No: 615868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SENEM GÖL BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İktisat insan yaşamında önemli bir yere sahiptir. İnsanların sosyo-kültürleri ve siyasi kararları, yaşamları ve dolayısıyla ekonomik kararlar tarafından yönlendirilir. Ancak, sosyolojik, kültürel ve politik değerlerin ekonomi üzerindeki etkileri tartışmalıdır. Ekonomik unsurlarla sosyal unsurlar bir bütündür. Ekonomik faaliyet, bir topluluğun içinde ortaya çıkmıştır ve bir sosyal düzen içinde sosyallik kazanmaktadır (Abrams & Lewis, 1995). Ekonomik tedbir ve politikaların soyut bir durumdan somut bir zemine geçiş, sosyal ve kültürel yapı gerçeklerine kaydırılmasıyla mümkündür. Gelişme, ekonomik işleyişin alışılmış yörüngesinden ayrılarak daha üst seviyede yeni bir denge alanına sıçraması olarak değerlendirilmektedir. Yeni denge durumunda aksama olmaması için, ekonomik gelişme ve büyümenin sosyal bütünleşme politikalarıyla desteklenmesi zorunludur. Bu çalışmada, sosyal yaşam ve kültür üzerinde büyük etkisi olan faktörlerin ekonomi ile olan ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Economics has an important place in human life. It is guided by people's socio-cultural and political decisions, lives and hence economic decisions. However, the effects of sociological, cultural and political values on the economy are controversial. Economic factors and social elements are a whole. Economic activity has emerged in a community and is gaining sociability in a social order (Abrams & Lewis, 1995). Transitioning economic measures and policies from an abstract state to a concrete ground is possible by shifting the social and cultural realities into reality. The development is considered to be a departure from the usual trajectory of economic activity and to a new level of equilibrium. In order to prevent disruption in the new equilibrium, economic development and growth must be supported by social integration policies. In this study, the relations of the factors which have a great effect on social life and culture with the economy are examined.