Marka şehri yaratma açısından şehir marka çekiciliğinin şehir marka imajına ve şehir marka sadakatine etkisi üzerine bir araştırma: İstanbul örneği
A research on the effect of city brand attractiveness on city brand image and city brand loyalty in terms of creating a brand city: The case of Istanbul
- Tez No: 956591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMER ILGIN ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küreselleşme ile gelen farklılaşma ihtiyacının artması şehrin sadece bireyin ikame ihtiyacının dışında küresel ağlar açısından markalaşma sürecinde önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Şehirlerin ulusal ve uluslararası değerleri, markalama stratejilerini doğrudan şekillendirmektedir. Bir şehrin kültürel zenginlik, doğal kaynaklar, güvenlik, altyapı, eğitim, sağlık ve benzeri alanlarda sahip olduğu unsurlar önemli bir değerlendirme aracı olarak görülmektedir. Şehrin sahip olduğu değerlerin yansıması olarak meydana gelen imaj ise mekânsal manada bütünleştiriciliği temsil etmektedir. Tüm bunların rekabet ortamındaki etkisi düşünüldüğünde, şehrin sağladığı dinamik ve çok katmanlı profil, markalaşma sürecinin inşasında hem farklılaşmayı mümkün kılan özgün bir imaj hem de sadakati oluşturmada birey için temsiliyet zeminini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı İstanbul'un marka şehir olarak var edilmesinde sahip olduğu çekiciliğinin, şehrin imajına ve sadakatine dair etkisinin olup olmadığının belirlenmesidir. İstanbul'un bir marka olarak var edilmesini değerlendiren bu çalışmada İstanbul' da yaşayan bireyler dikkate alınarak yargısal örneklem yönetimi kullanılmıştır. 397 katılımcı ile gerçekleştirilen çevrimiçi anket ile veri toplanmıştır. Hipotezleri test etmek için tanımsal araştırma türü kullanılmıştır. Elde edilen veriye açıklayıcı faktör analizi ve kısmi en küçük kareler yöntemi (PLSc-SEM) uygulanmıştır. Bulgular sonucunda şehrin çekicilik değişkenlerinden biri olan altyapının şehrin canlı ve orijinal_sembolik değişkeni üzerine istatistiksel düzeyde anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Şehrin bir diğer çekicilik değişkenleri fiyat ve değerler, dinlenme olanakları, açık hava etkinliklerinin de şehrin özgün imajı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Şehrin çekicilik değişkenlerinden güvenlik düzeyinin ve dinlenme olanaklarının şehre dair sadakatin oluşmasında anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Özgün imajın sadakat üzerinde anlamlı pozitif etkisinin olduğunu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, the increasing need for differentiation has transformed cities into strategic tools not only for fulfilling individuals' basic needs but also for their relevance within global networks. The national and international values of cities directly shape branding projects. The assets a city possesses—such as cultural richness, natural resources, safety, infrastructure, education, and healthcare—are considered essential criteria in the evaluation of urban attractiveness. The image that emerges as a reflection of these urban values functions as a spatially integrative form of representation. Considering the effects of such dynamics in a competitive environment, the city's dynamic and multilayered profile offers both an original image that enables differentiation in the city branding process and a strong representational ground for individuals, fostering loyalty. In this study, which evaluates Istanbul's existence as a brand city, a purposive sampling method was used by considering individuals living in Istanbul. Data were collected through an online survey conducted with 397 participants. A descriptive research approach was used to test the hypotheses. The data obtained were analyzed using exploratory factor analysis and partial least squares structural equation modeling (PLSc-SEM). As a result of the findings, it was determined that infrastructure—one of the attractiveness variables of the city—has a statistically significant effect on the“vibrant and original_symbolic”variable of the city. Additionally, other attractiveness factors of the city such as price and values, recreational facilities, and outdoor activities were found to have a significant impact on the city's unique image. It was also found that the security level and recreational facilities, among the city's attractiveness variables, have a significant effect on the formation of loyalty to the city. Furthermore, the unique image of the city was found to have a significant positive effect on loyalty