İ.Ö. 1000'li tarihlere kadar Anadolu'da seramik kapların yüzey tasarımları
Surface design of ceramic pots in Anatolia unti̇l 1000 BC.
- Tez No: 615885
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İ.Ö. 8000-5500 arasına tarihlenen neolitik çağ, önemli bir dönüm noktasıdır. Taşın delinmesi, cilalanması, toprağın pişirilerek kaplar yapılması bu çağın olaylarıdır. Seramik sanatı yeni taş çağında doğmuştur denebilir. Anadolu'daki neolitik yerleşimlerde seramik tarihinin en erken ve önemli örneklerinin olduğunu söylenebilir. İlk zamanlar saklama, taşıma ve pişirme gibi ihtiyaçlardan dolayı üretilen seramik kaplar, gayet sade ve kaba bir çamurdan elle yapılıyor ve çok acemi bir teknikle pişiriliyordu. Daha sonraları artistik bir biçim ihtiyacı doğmuştur. Bunun sonucunda kapların süslenmesi ya çizgi ya da noktalamayla yapılmıştır. İ.Ö. 5500-3000 arasına tarihlenen, İlk bakır aletlerin ortaya çıktığı dönem kalkolitik dönemdir. Kalkolitik dönem seramikleri perdahlı ve bezemelidir. Geç kalkolitik dönemde ise ince et kalınlığında, krem rengi astarlı, kafes görünümlü süslemeli seramikler bulunmuştur. Boyunlu, kırmızı, kahverenginin tonlarının bulunduğu, kafes örgü dolgulu bezemeler dönemin karakteristik özelliklerindendir. İ.Ö. 3000-1200 arasına tarihlenen tunç (bronz) çağı, kalay ve bakırın karışımından olan tunç madeninin alet ve kap yapımında kullanıldığı dönemdir. Dört tekerlekli araba ve çömlekçi çarkı bu dönemin buluşudur. Seramikler bu dönemde makine ile üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neolithic era dated between 8000-5500 BC is an important milestone. Perforation and polishing of stone, making pots by baking of clay are considerable events of that era. It can be said that ceramic art was born in the new Stone Age and there has been the earliest and considerable samples of ceramic history in Neolithic settlement Anatolian. At first, ceramic pots which are produced due to the needs of storage, transport and cooking were being made by hand from a rough mud and were being baked with a primordial technique. Then there was a need for an artistic form and as a result of it, decoration of the pots was done with lines or dots. The period dated between 5500-3000 BC is Chalcolithic period where the first copper tools were emerged. Chalcolithic period pottery is polished and ornamented. At the late Chalcolithic period, thin-wall, cream-colored lining, mesh-looking ornamental ceramics were found. Lattice filled embellishments where the brown tones are dominant with neck are the main characteristics of the period. The Bronze Age, dated between 3000-1200 BC is a period where the bronze is used in making tools and pots. Four-wheeler and potter's wheel are the most important inventions of this period. Ceramics are manufactured with machinery during this period.