Nonunion tibia kırıklarında kelepçe metodu ile düşük yoğunluklu yüksek frekanslı (DYYF) titreşim uygulamasının iyileşmeye etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of low magnitude high frequency (IMHF) vibration with clamp method on healing in nonunion tibia fractures
  1. Tez No: 615893
  2. Yazar: FERHAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI MURAT BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiology, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Nonunion tibia kırıklarında Düşük Yoğunluklu Yüksek Frekanslı Titreşim'in (DYYFT) klinik etkisini araştırmak ve elde edilen sonuçların daha ileri çalışmalar için kullanılmasına olanak sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Nonunion Tibia Skorlama Sistemi (NUSS) (p>0,05) ve yaş ortalamaları (p>0,05) açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmayan 5'i kontrol ve 5'i deney iki farklı gruptan toplam 10 gönüllü alınmıştır. Deney grubuna ürettiğimiz cihazla ve“kelepçe metodu”yöntemiyle 3 ay boyunca günde 4 kez 20'şer dakika (0,35 g ve 50 Hz) DYYFT uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmayıp sadece 3 ay takibe alınmıştır. Deney sonunda her iki grup da AOFAS ağrı, AOFAS fonksiyon ve total AOFAS olmak üzere AOFAS Arka ayak/ayak bileği skalası ile Tibia Kırıklarında Radyografik Kaynanama Skoru (RUST) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: RUST ve AOFAS değerleri açısından kontrol ve deney gruplarının her ikisinde de öncesi ve sonrası skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the clinical effect of Low Magnitude High Frequency Vibration (LMHFT) on nonunion tibial fractures and to allow the results to be used for further studies. Material and Method: Experimental (n=5) and control (n=5) groups were gathered (totally 10) from the patients that don't have statistically significant difference about mean age (p>0,05) and Nonunion Tibia Scor System (NUSS) (p>0,05). Low Magnitude High Frequency Vibration (0,35 g, 50 Hz, 20 min x 4/day) were conducted to the experimental group for three months by a mechanical stimulator with 'clamp method' that we developed. Control group was only followed during three moths without any application. The results were analysed by Radiographic Union Score for Tibial Fractures (RUST) and American Orthopedics Foot and Ankle Score (AOFAS). Resuts: There were not any statistically significant difference between the groups about before and after scores of RUST and AOFAS (p>0.05). Pain and function scores as a part of AOFAS was not any statistically different (p>0.05) at before and after values of control group.