Obezite ve bakteriyel vajinoz ilişkisinin mikrobiyolojik yöntemler ve antropometrik ölçümler kullanılarak araştırılması
Investigation of the relationship between obesity and bacterial vaginosis using microbiological methods and anthropometric measurements
  1. Tez No: 615909
  2. Yazar: ZUHAL BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ GAZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Anormal vajinal akıntının en sık nedenlerinden biri olan bakteriyel vajinoz (BV) doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık görülen vajinal sendromdur. BV'li hastalarda vajinal flora değişiminin nedeni bilinmemekle beraber halen patogenezi tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmada, Nugent skoru ve antropometrik ölçüm olarak beden kütle indeksi (BKİ) kullanılarak obezite ile bakteriyel vajinoz ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Veriler ilimizdeki devlet eğitim ve araştırma hastanesi kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine 1 Mayıs 2019 – 1 Kasım 2019 tarihleri arasında vajinal akıntı, kaşıntı şikâyeti ile başvuran doğurganlık çağındaki hastalardan elde edilmiştir. Gebe kadınlar, kanaması olanlar, jinekolojik kanser öyküsü olanlar, önceki üç hafta boyunca kontraseptif/antibiyotik/vajinal ilaç kullananlar, kronik hastalığı olanlar ve son iki günde cinsel ilişkide bulunanlar çalışma dışı bırakılmıştır. Toplam 106 cinsel aktif kadın araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen hastaların diyetisyen tarafından antropometrik ölçüleri yapılmış BKİ'leri hesaplanmıştır. İleri mikrobiyolojik inceleme için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından steril eküvyon ile vajinal sürüntü örnekleri alınıp lama yaymaları yapılmıştır. Havada kurutulan preparatların gram boyaması yapılıp BV değerlendirilmesi için Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı tarafından Nugent skorlaması yapılmıştır. Nugent skoruna göre hastalar BV, ara değer flora ve normal flora olarak sınıflanmıştır. BKİ kullanılarak ise obez (% 36,8), fazla kilolu (% 34,9), normal (% 28,3) olarak sınıflandırılmıştır. Nugent skorlama yöntemiyle 106 hastanın 33'ünün (% 31,1) ara değer flora, 45'inin (% 42,5) BV, 28'inin (% 26,4) de normal floraya sahip olduğu tespit edilmiştir. Amsel Kriterleri, Nugent skorlaması ile kıyaslandığında; Amsel kriterlerinin özgüllüğü, duyarlılığı, PPD, NPD sırasıyla % 9.84, % 100, % 45, % 100 olarak saptanmıştır. Yapılan biyoistatistik inceleme sonucunda hastaların BKİ ile BV arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bacterial vaginosis (BV), one of the most common causes of abnormal vaginal discharge, is the most common vaginal syndrome in women of fertile age. Although the cause of vaginal flora change in patients with BV is unknown, its pathogenesis is still not fully explained. The aim of this study was to investigate the relationship between obesity and BV using Nugent score and body mass index (BMI). Data were obtained from fertile age patients admitted to the gynecology policlinic of a state training and research hospital with vaginal discharge, itching between 1st. May 2019 and 1 st. November 2019. Pregnant women, menstrual bleeding, patients with a history of gynecological cancer, contraceptives/antibiotic/vaginal drug use during the previous three weeks, chronic disease and sexual intercourse in the last two days were excluded from the study. A total of 106 sexually active patients were included in the study. The anthropometric measurements of the patients included in the study were performed by the dietitian and then the BMI was calculated. For further microbiological examination, vaginal specimens were collected with sterile swabs and smears were made by gynecologist. Gram-staining of air-dried preparations and Nugent scoring were performed by medical microbiologist for evaluation of bacterial vaginosis. According to the Nugent score, patients were classified as BV, intermediate and normal. Using BMI, patients were classified as obese (36.8 %), overweight (34.9 %), normal (28.3 %). Nugent scoring method revealed that 33 (31.1 %) of 106 patients had intermediate flora, 45 (42.5 %) had BV and 28 (26.4 %) had normal flora. When we compare Amsel Criteria with Nugent scoring; the specificity, sensitivity, PPD and NPD of the Amsel criteria were found to be 9.84 %, 100 %, 45 % and 100 %, respectively. As a result of the statistical analysis, no significant relationship was found between BMI and BV.