Obezite ile ilişkili dermatozların çocuk obez hastalarda araştırılması
Investigation of obesity-related dermatoses in child obese patients
- Tez No: 484030
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAMİL MÜLAYİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada obezite ile ilişkili dermatozların çocuk obez hastalarda ne sıklıkta ve nasıl gözlendiğinin belirlenmesi ve bu dermatozların insülin direnci ile ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışma Ekim 2016-Mayıs 2017 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi polikliniklerinde takip ve tedavi edilen çocuk obez hastalarda yapılmıştır. Çalışma öncesinde bilgilendirilen ailelerin çocukları çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan 212 çocuğun 111 tanesi hasta grubu, 101 tanesi de kontrol grubundan oluşmaktadır. Hasta grubun 14 tanesinin vücut kitle indeksi (VKİ) persantil değerleri 85-95 arasında olup aşırı kilolu grubu, 97 tanesi VKİ persantil değerleri 95'in üzerinde olup obez grubu oluşturdu. VKİ persantil değerleri 5-85 arasında olan normal kilodaki 101 çocuk da kontrol grubunu oluşturdu. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen sosyodemografik özellikleri içeren form dolduruldu, açlık insülin ve glikoz düzeylerine bakıldı ve dermatolojik muayene bulguları not edildi. Verilerin analizi SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı sürüm 22'de yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine how often and how obesity related dermatoses were observed in child obese patients and to determine the relationship of these dermatoses with insulin resistance. The study was conducted in child obese patients that are followed and treated in Kahramanmaras Sutcu Imam University Medical Faculty Hospital polyclinics between October 2016 - May 2017. Children whose families informed before the study were included in the study. Of the 212 children included in the study, 111 constituted the patient group and 101 constituted the control group. Body mass index (BMI) percentile values of 14 children in the patient group were between 85-95, constituted overweight group, BMI percentile values of 97 of them were over 95, constituted obese group. 101 normal body weight children whose BMI percentile values were between 5-85 constituted control group. As a data collection tool, a form developed by the researcher containing the sociodemographic characteristics was filled, fasting insulin and glucose levels were measured and dermatological examination findings were noted. Analysis of the data was made in SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) packaged software version 22.