Hemşireler tarafından klinikte yapılan faaliyetlerin zaman etüdü yoluyla değerlendirilmesi
Evaluation of clinical activities by nurses through time study
- Tez No: 615911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MANAR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırma, Muş Devlet Hastanesi'nde 21.01.2019-28.06.2019 tarihlerinde, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servisi, Ortopedi ve Travmatoloji, Göğüs Hastalıkları ve Kardiyoloji-Kalp-Damar Cerrahisi servislerinde görev yapan hemşirelerinin, zamanlarını nasıl kullandıklarının, serviste hemşirelerin genellikle hangi görevleri yaptığının tespit edilmesi amacıyla yapılmış tanımlayıcı ve gözlemsel bir çalışmadır. Araştırmacı tarafından gözlem formlarının oluşturulması için literatür taramaları yapılmış, gözlem esnasında notların alınması için gözlem formu oluşturulmuştur. Servislerde çalışan hemşirelerin 8 saatlik hafta içi gündüz mesailerinde (08-16) hangi işlere ne kadar vakit ayırdıkları araştırmacı tarafından forma kayıt edilmiştir. Her hemşire toplamda 3 kez gözlemlenmiş, toplam 90 gözlem yapılmıştır. Verilerin temel istatistiklerinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Gözlemlerde 3659 faaliyet yapılmıştır, toplamda 87 farklı faaliyet bulunmuştur. Faaliyetlerin %55,9 doğrudan faaliyet (%48,4 tedavi ile ilgili işler), %16,6'sı dolaylı faaliyet ve %27,9'u da kişisel faaliyettir. Faaliyetlerin servislere göre dağılımına bakıldığında, doğrudan faaliyete en fazla çocuk servisinin %37,3, dolaylı faaliyete en fazla zamanı kardiyoloji servisi %27,0 ve kişisel faaliyetleri en fazla cocuk servisinde yapıldığı %27,3 bulunmuştur. Hemşirelerin en sık tekrarladıkları faaliyetin arkadaşlarla sohbet 2-85 dakikada yapılmıştır. Tekrarlanma sıklıklarında hemşireler en fazla dolaylı ve kişisel faaliyetleri tekrar etmişlerdir. Eğitim durumlarına göre lisans mezunu hemşirelerin daha fazla faaliyette bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Servisler arasında kıyaslandığında çocuk hastalıkları servisinde IV ilaç hazırlama-uygulama, ortopedi ve travmatoloji servisinde koruyucu önlemler, dokümantasyon ve bakım, göğüs hastalıkları servisinde IV ilaç hazırlama-uygulamaya, kardiyoloji-kalp damar servisinde dokümantasyon ve kişisel zamana vakit ayrılmıştır. Sonuç olarak hemşirelerin uyguladıkları faaliyetler ve bu faaliyetlere ayırdıkları süreler hemşirelerin çalıştıkları servislerin bakım ihtiyaçlarına ve yoğunluklarına göre değişim gösterdiği sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the nurses who used their time in the Pediatric Health and Diseases Service, Orthopedics and Traumatology, Chest Diseases and Cardiology-Cardiovascular Surgery Department of Muş State Hospital between 21.01.2019 and 28.06.2019. This is a descriptive and observational study. No scale was used in the study. The researcher conducted literature surveys for the preparation of observation forms and an observation form was created for taking notes during the observation. The nurses working in the services were recorded on the form by the researcher for how much time they spend on 8-hour weekday day shifts (08-16). Each nurse was observed 3 times in total and 90 observations were made. Data were analyzed with SPSS program. Number, frequency, percentage, average and standard deviation were used in the basic statistics of the data. Literature scans were made by the researcher to create observation forms, and an observation form was created to take notes during the observation. It was recorded by the researcher that how much time the nurses working in the services allocate to which jobs during the 8-hour daytime working hours (08-16). Each nurse was observed 3 times in total, 90 observations in total were made. Number, percentage, average and standard deviation are used in the basic statistics of the data. During the observations, 3659 activities were carried out, 87 different activities were found in total. 55.9% of the activities are direct activities (48.4% of treatment-related works), 16.6% are indirect activities and 27.9% are personal activities. Considering the distribution of activities by services, it was found that the highest child service to the direct activity was 37.3%, the highest time to the indirect activity was the cardiology service 27.0%, and the personal activities were performed at the child service the most. The conversation with friends was made in 2 -85 minutes of the activity that the nurses repeat most frequently. In the frequency of recurrence, nurses repeated the most indirect and personal activities. According to the educational status, it was concluded that the undergraduate graduate nurses are doing more activities. When compared between services, time was allocated to IV drug preparation in pediatric service, preventive measures in orthopedics and traumatology service, documentation and care, IV drug preparation in chest diseases service -application, cardiology-cardiovascular service and personal time. As a result, it was concluded that the activities of nurses and the time they devoted to these activities vary according to the care needs and intensity of nursing services.