Uçucu madde bağımlılarının sosyodemografik özelliklerinin ve ailelerinin çocuk yetiştirme tutumlarının incelenmesi
- Tez No: 25810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
öz Bu çalışmanın amacı uçucu madde kullanan çocukların sosyo-demografik özelliklerini ve ailelerinin çocuk yetiştirme tutumlarını saptamaktır. Anıştırmaya 1992 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM servisine yatan 35 uçucu madde bağımlısı katılmıştır. Araştırmada bağımlıların özelliklerini belirlemek amacıyla bir sosyo-demografik skala ve bağımlıların ailelerini algılayış biçimlerini belirlemek amacıyla algılanan Ana-Baba Davranışları Envanteri (AAD) uygulamıştır. Çalışmanın sonucunda, uçucu madde kullanmanın nedenleri altı ana başlık altında toplanabilir: 1-Akran ve yaş grubunun olumsuz etkileri: Uçucu madde kullanan çocukların büyük bir kısmı madde kullanımına arkadaşlarının teşviki ile bu maddeyi ilk onlardan temin ederek başlamışlardır. 2-Bağımlı olunan uçucu maddelerin alım satımının serbest, temin edilebilirliği kolay, fiyatlarının ucuz olması: Bağımlı olunan uçucu maddelerin alım satımında hiçbir kısıtlama yoktur, temini ise çok kolaydır. Ayrıca ucuz olmaları nedeniyle ufak yaştaki çocuklar harçlıklarryla kolayca bu maddeyi temin edebilirler. 3-Uçucu maddelerin sanayide yaygın olarak kullanılıyor olması: Çalışmaya katılan bağımlıların bir kısmı uçucu maddelerin kullanıldığı işlerde çalışmaktadırlar. Böylece bu maddeyle tanışmaları ve teminleri oldukça kolaydır. 4-Bağımlıların ailelerinin sosyo-ekonomik seviyesi ve uçucu maddeye karşı tutumu: Araştırmaya alınan bağımlıların çoğunun ailelerinin sosyo-ekonomik seviyesi düşüktür ve aileler uçucu maddeye karşı yeterince bilinçli değildirler. 5-Anne-Babanın madde alışkanlıkları: Araştırmaya katılan bağımlıların bir kısmının ailesinde, özellikle babalarında psikoaktif madde kullanımı vardır. Bu da bu çocukların babalarını model almış olabileceklerini göstermektedir. iiil 6- Uçucu madde bağımlılarının aile yapısı ve ilişkileri: Yapılan araştırmada ebeveynlerin bir kısmı boşanmış, ayrı yaşamakta ya da ölüdür. Ayrıca aile içindeki ilişkiler yeterince tatminkar değildir.6
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to define the social-demographic characteristics of volatile substance abused children and about how their families had brought up their children. This research had been carried out in“Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi”in 1992. 35 volatile substance abused children who were patient in the AMATEM ward participated in this study. To define the addicts characteristics a social-demographic scale was used. Also in this study“The Perceived Parenting Questionnaire”was carried out on the addicts so as to find out how these children perceived their upbringing. At the end of this study we can say that there are six main reasons why volatile substances are used by the addicts. 1- The negative effects of the addicts same age group: they are influenced by their friends who are using volatile substances. 2- Addictive volatile substances are legal, they are easy to get a hold of and are cheap to buy. There is no restriction in buying them and due to the fact that the prices are so low children even at small ages are able to buy them with the limited amount of pocket money they get. 3- Volatile substances are widely used in industries a number of the patients who participated in the study were workers in such industries which is why the chances of them getting addicted to these substances are very high. 4- The addicts families social-economical level and their knowledge about volatile substances: The families of the addicts who took part in this study were all from lower classes and were not familiar nor had any knowledge of volatile substances. 5- The parents addiction of psycho-active substances: it was observed that parents of the children (especially the fathers) in this study were addicts of psycho active substances. This shows us that the fathers could have been role models in their children becoming addicts.l 6- Uçucu madde bağımlılarının aile yapısı ve ilişkileri: Yapılan araştırmada ebeveynlerin bir kısmı boşanmış, ayrı yaşamakta ya da ölüdür. Ayrıca aile içindeki ilişkiler yeterince tatminkar değildir.6