Hoshin Kanri sisteminin şirket karlılığına etkisi: Metal üretim sektörü üzerine bir vaka analizi
The effect of Hoshin Kanri method system on a company profitability: A case study on metal production sector
- Tez No: 615931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OĞUZ KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hoshin Kanri, 1960'ların sonunda Japonya'da geliştirilen bir metodolojidir. Günümüzde, Balanced Scorecard (BSC), Toplam Kalite Yönetimi (TKY), Yalın Yönetim veya Altı Sigma gibi kavramları yeni yönetim sistemleri olarak uygulayan çok sayıda kurumda önemli bir bileşen haline gelmiştir. Hoshin Kanri, stratejik çalışmaları güçlendirmek için kullanılan bir yönetim yöntemidir. Çalışmanın amacı, Hoshin Kanri ile şirketin mevcut durumdaki karlılığına nasıl bir katkı sağladığının gözlemlenmesidir. Diğer bir amacı ise; bu süreçte tespit edilen stratejilerin uygulanması ve şirket içinde bulunan bütün birimlerin en üstten en alta bu hedeflere doğru yönlendirilmesini göstermektir. Analizler sonucunda, şirketin belirlediği maliyet kalemlerinin perfomans göstergelerine bağlanıp, takımlara yayılımının sağlanmasında ve departmanların hizalanmasında kullanılan Hoshin Kanri sisteminin uygulamasınım karlılığına olumlu etkisinin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hoshin Kanri is a methodology that was developed in Japan in the late 1960s. Now, it has become an essential component in numerous institutions that are implementing new management systems and concepts such as Balanced Scorecard (BSC), TQM, and Lean Management or Six Sigma. Hoshin Kanri is a management method used for reinforcing strategic work. The aim of the study is to make a positive contribution to the company's current financial turnover with the hoshin kanri methodology. Another purpose is; to implement the strategies determined in this process and to direct all departments within the company from the top to the bottom towards these targets. As a result of the analyzes, it has been observed that the cost items determined by the company have positive effects on the profitability of the Hoshin Kanri system, which is used to connect to the performance indicators, to spread to the teams and to align the departments.