Multipl skleroz'da kol fonksiyon anketi'nin Türkçe versiyonunun kültürel adaptasyonu ve psikometrik özellikleri
Cross – cultural adaptation and psychometric properties of the Turkish version of the arm function in multiple sclerosis questionnaire
- Tez No: 615955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ERTEKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TURHAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: MS'te Kol Fonksiyon Anketi'nin (MSKFA) kültürel adaptasyonunun yapılması ve Multipl Skleroz'lu (MS) bireylerde psikometrik özelliklerinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya 200 MS'li birey katıldı. El becerileri, kavrama kuvvetleri, üst ekstremite spastisiteleri, yeti yitimi düzeyleri, yürüme seviyeleri ve yaşam kaliteleri çeşitli performansa dayalı testler ve anketlerle değerlendirildi. Geçerliliğin değerlendirmesinde yapı geçerliliği, bilinen gruplar geçerliliği ve faktör analizi kullanıldı. Yapı geçerliliği için MSKFA ile benzer yapıları ölçen diğer değerlendirme yöntemleri arasındaki ilişkiye dair önceden belirlenmiş hipotezler test edildi. Bilinen gruplar geçerliliği için spastisitesi olan ve olmayan hastalar arasında MSKFA skorları karşılaştırıldı. Güvenilirlik için formun tekrarı sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile, iç tutarlılık Cronbach Alfa katsayısı ile değerlendirildi. Formun tekrarında 32 katılımcıya ilk değerlendirmeden dört hafta sonra MSKFA tekrar uygulandı. Standart Ölçüm Hatası (SEM) ve Saptanabilen en küçük değişiklik (SDC) hesaplandı. Bulgular: Yapı geçerliliği için belirlenen dokuz hipotezin yedisi (%78) doğrulandı. MSKFA ile benzer yapıları ölçen diğer ölçüm yöntemleri arasında orta ve yüksek korelasyon olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To perform the cultural adaptation of The Arm Function in Multiple Sclerosis Questionnaire (AMSQ) and to investigate the psychometric properties of individuals with Multiple Sclerosis (MS). Methods: Two hundered individuals with MS participated in the study. Hand skills, grip strength, upper extremity spasticities, disability levels, walking levels and quality of life were evaluated by various performance-based tests and questionnaires. For validity, construct validity, known-groups validity, and factor analysis were used. For construct validity, predetermined hypotheses about the relationship between AMSQ and other assessment methods measuring similar structures were tested. AMSQ scores were compared between patients with and without spasticity for the known-groups validirt. For the reliability; the reproducibility of the form was evaluated with the Intraclass Correlation Coefficient (ICC) and the internal consistency was evaluated with the Cronbach's Alpha coefficient. Thirty-two participants were re-assesed with the AMSQ four weeks after the initial evaluation. The Standard Measurement Error (SEM) and Smallest Detectable Change (SDC) were calculated. Results: Seven (78%) of the nine hypotheses determined for construct validity were confirmed. There were moderate and high correlations between the AMSQ and other outcome measures.