Afazili bireyler ve sağlıklı bireylerdeki sıfat kullanımı
The use of adjectives in individuals with and without aphasia
- Tez No: 615963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE EVRA GÜNHAN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Nöroloji, İletişim Bilimleri, Linguistics, Neurology, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada afazili bireylerin sıfat üretiminin, sağlıklı bireylerin sıfat üretiminden farklı olup olmadığı bir değerlendirme aracı kullanılarak belirlenip, afazili bireylerin geliştirilen bu araçta yer alan farklı alt basamaklardan hangilerinde sıfatları daha iyi üretebildiği incelenmektedir. Çalışma grubu anadili Türkçe olan afazili 33 birey ve sağlıklı 55 bireyden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, afazili bireyler Afazi Dil Değerlendirme Testi (ADD) ile değerlendirildikten sonra tüm katılımcılara araştırmacının geliştirmiş olduğu Sıfat Üretimi Değerlendirme Aracı uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için, IBM SPSS Statistics 25 programı kullanılmıştır. İstatistiksel analiz için Shapiro Wilk ve Kolmogorov Smirnov normallik testleri, Mann Whitney, Kruskal Wallis, Friedman testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate whether there is a difference in adjective production between individuals with aphasia and healthy individuals. In order to describe adjective use, the Adjective Production Evaluation Tool, developed by the researcher, is used and through three subtests the participants' ability to produce different types of adjectives are tested. The participants are 33 people with aphasia and 55 healthy controls speaking Turkish. All the participants with aphasia were evaluated via the aphasia test battery“Afazi Dil Değerlendirme Testi (ADD)”[Aphasia Language Evaluation Test] and all participants answered the Adjective Production Evaluation Tool. IBM SPSS Statistics 25 program is used for the statistical analysis of the data. Shapiro Wilk and Kolmogorov Smirnov tests are used to determine normality of the data and Mann Whitney, Kruskal Wallis, Friedman test are used in the statistical analysis.