Özgül öğrenme güçlüğü tanısı alan çocuklarda eşiküstü işitsel işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi
Assessment of suprathreshold auditory processing skills in children with specific learning disorder
- Tez No: 615964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DİDEM TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Karakoç, K., Özgül Öğrenme Güçlüğü Tanısı Alan Çocuklarda Eşiküstü İşitsel İşlemleme Becerilerinin Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Odyoloji Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2020. Özgül öğrenme güçlüğü (ÖÖG) olan çocukların öğrenme güçlükleri ile akademik becerilerde zorluklar göstermesinin nedenleri arasında, kompleks ses uyaranlarının ilgili işitsel ipuçlarını işlemlemedeki bozukluklar olabileceği bildirilmiştir. Bu çalışmada, özgül öğrenme güçlüğü tanısı alan çocukların eşiküstü işitsel işlemleme, gürültüde konuşmayı tanıma becerileri değerlendirilerek, normal çocuklar ile karşılaştırılması ve eşiküstü işitsel işlemleme, gürültüde konuşmayı tanıma becerileri ile zekâ testi puanları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; çalışma grubuna 6-11 yaş aralığında özgül öğrenme güçlüğü tanısı alan 25 çocuk, kontrol grubuna ise 6-11 yaş aralığında 25 normal çocuk dahil edilmiştir. Tüm çocuklara, eşiküstü işitsel işlemleme becerilerini değerlendirmek üzere; Temporal Fine Structure (TFS) Hassasiyet Testi ve Temporal Envelope (TE) Hassasiyet Testi, gürültüde konuşmayı tanıma becerisini değerlendirmek üzere Ünsüz Ses Tanıma Testi uygulanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca özgül öğrenme güçlüğü tanısı alan çocuklara Wechsler Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği - Dördüncü Baskısı (WISC-IV) testi uygulanarak, eşiküstü işitsel işlemleme ve gürültüde konuşmayı tanıma becerileri ile arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Karakoc, K., Assessment of Suprathresold Auditory Processing Skills in Children with Specific Learning Disorder, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences, Audiology Program, Master Thesis, Ankara, 2020. It has been reported that the reasons for the learning difficulties and the struggling of academic skills of children with specific learning disorder (SLD) may be impaired in processing the associated auditory cues of complex sound stimuli. In this study, it was aimed to evaluate suprathresold auditory processing and speech recognition in noise ability of children who have specific learning disorder, and to compare the relationship with normal children, and to examine the relationship between suprathresold auditory processing, speech recognition in noise and intelligence test scores. In accordance with this purpose; in the study group consisted of 25 children diagnosed with specific learning disorder in the age range of 6-11, and the control group consisted of 25 normal children in the age range of 6-11. Temporal Fine Structure (TFS) Sensitivity Test and Temporal Envelope (TE) Sensitivity Test were used to assess the children's suprathresold auditory processing skills and Consonant Identification Test was used to evaluate speech recognition in noise skills in the children who have specific learning disorder. In addition, the Wechsler Intelligence for Children Scale - Fourth Edition (WISC-IV) test was applied to the children diagnosed with specific learning disorder, and the relationship between suprathreshold auditory processing and speech recognition in noise skills were examined.