Erken yaşta evlenen ve evlenmeyen kadınların çocuk yaşta evliliğe ve aile içi şiddete ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Early marriage and non-married in early age women's opinions about child marriage and domestic violence
- Tez No: 615967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, erken ve erişkin yaşta evlenen kadınların erken yaşta evliliğe ve aile içi şiddete ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı-karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kars ilinde yaşayan, 105'i çocuk yaşta, 105'i erişkin yaşta evlenen toplam 210 kadın oluşturmuştur. Araştırmada anket formu, kadına yönelik aile içi şiddeti belirleme ölçeği ve kız çocuk evliliklerine yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS 20 paket programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Çalışmaya katılan erişkin yaşta evlenen kadınların evlilik yaş ortalamasının 24,79±3,51, çocuk yaşta evlenen kadınların evlilik yaş ortalamasının 16,31±0,78 olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda erken yaşta evlenen kadınların %40'ının erişkin yaşta evlenen kadınların %4,8'inin ilkokul mezunu; erişkin yaşta evlenen kadınların %92,4'ünün, çocuk yaşta evlenen kadınların %69,5'inin resmi nikâhlı, erken yaşta evlenen kadınların %69,5'inin, erişkin yaşta evlenen kadınların %12,4'ünün görücü usulü ile evlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive-comparative study has been conducted in order that opinions of women married at an early age, during adulthood as regards marriage at an early age and family violence are determined. The sample of the study comprised 210 women living in the province of Kars, 105 of whom married were at an early age and 105 of whom were married during their adulthood. Questionnaire form, family violence determination scale against women and attitude scale towards girl child marriages were utilized in the study. Data of the study were interpreted by analyzing in SPSS 20 package program. It was found among the women who participated in the study that the average marriage age of the women who married during their adulthood was 24,79±3,51 while the average marriage age of the women who married at an early age was 16,31±0,78. It was determined in our study that 40% of the women who married at an early age were primary school graduates while 4,8% of the women who married during their adulthood were primary school graduates, 92,4% of the women who married during their adulthood had civil marriage while 69,5% of the women who married at an early age had civil marriage and 69,5% of women who got married at an early age and 12,4% of women who got married at adult age were married.