Kronik sürekli hipoksi boyunca beyin sapı NTS bölgesi üzerinde plastisite bağımlı inflamatuar sinyal mekanizmasının sıçanlarda araştırılması
Investigation of plasticity dependent inflammatory signaling mechanism in brainstem nts region during chronic continuous hypoxia in rats
  1. Tez No: 615972
  2. Yazar: SEHER BERNA KIRDÖK TANŞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ERDEM BAŞARAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHA KELEŞTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Arteriyal kemoreseptörler, organizmanın hipoksiye verdiği ventilasyon cevabının ilk basamağını oluştururlar ve etki hipoksiye maruz kalmanın sıklığı, şiddeti ve süresine bağlı olan farklı mekanizmaların etkileşimini gerektirir. Bu mekanizmalar, başlıca solunum kontrol merkez nöronlarının plastisitesini gerektirmektedir. Aralıklı hipoksi, respiratuvar nöronların serotonin veya adenozin bağımlı uzun süreli fasilitasyonuna (USF) neden olmaktadır. Bununla birlikte, adenozin 2A reseptörlerinin hipoksiye ventilasyonun aklimitizasyonunun (VAH) oluşumuna ve korunmasına katkısı ve bu katkısının glial hücre aktivasyonuna bağlı olup olmadığı konusunda bilinenler azdır. Bu tez çalışmasınının hipotezi, ventilatuvar nöroplastisitenin glial hücre aktivasyonuna bağlı olarak salgılanan adenozinin 2A reseptörleri (A₂ᴀR) üzerinden VAH sürecinin oluşma ve korunmasında etkisinin olacağıdır. Bu tez çalışmasında 72 adet yetişkin Sprague-Dawley erkek sıçan kullanıldı. Bütün sıçanlar deniz seviyesinden 2100 m yükseklikte tutuldu ve Sham (%21 O2) ve hipoksi grubu (%10 ve %13O2) olarak ikiye ayrıldı. Yedi gün süreyle sıçanlara ya bir uygulama yapılmadı; ya da DMSO (dimetil sülfoksit) veya A₂ᴀR antagonisti esterdisodyum tuzu (MSX-3, 1mg/kg) verildi. Bu süre boyunca gruplara uygun protokol uygulandıktan sonra tüm vücut pletismografisi (TVP) kullanılarak ventilasyon, solunum frekansı ve tidal hacim ölçümleri yapıldı. Ölçümlerden hemen sonra beyin sapı dokusu çıkartıldı ve immünofloresan görüntüleme protokolü uygulandı. İstatiksel analiz için uygun ANOVA testleri ve gerektiğinde post-hoc testler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Arterial chemoreceptors constitute the first step of the ventilation response of the organism to hypoxia and the net effect of this response is the interaction between different mechanisms depending on the frequency, severity and duration of hypoxic stimulation. These mechanisms require the plasticity of mainly respiratory control central neurons. Intermittent hypoxia causes serotonin or adenosine-dependent long-term facilitation (LTF) of respiratory neurons. However, little is known about the contribution of adenosine 2A receptors to the formation and maintenance of acclimitization to hypoxia of ventilation (VAH), and whether this contribution is due to glial cell activation. The hypothesis of this thesis is that the 2A receptors (A₂ᴀR) secreted by glial cell activation of ventilatory neuroplasticity may have an impact on the formation and maintenance of the VAH process. In this thesis, 72 adult Sprague-Dawley male rats were used. All rats were kept at an altitude of 2100 m above sea level and divided into Sham (21% O2) and hypoxia group (10% and 13O2%). During seven days the rats were either not treated or injected with Dimethyl sulfoxide (DMSO) or A₂ᴀR antagonist which is ester disodium salt (MSX-3, 1 mg/kg). During this seven days, ventilation (V), respiratory frequency (fR) and tidal volüme (TV) measurements were performed using whole body plethysmography (WBP). Brain stem tissue was removed immediately after measurements and immunofluorescence imaging protocol was applied. For statistical analysis, appropriate ANOVA tests were performed and post-hoc tests were performed when necessary.