Hentbolcularda bacak kuvveti ve sıçrama performansının denge üzerine etkisi
The effect of leg strenght and jump performance on balance on handball players
- Tez No: 615984
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hentbolcularda bacak kuvveti ve sıçrama performansının denge üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız bölgemizde bulunan lisanslı hentbolcuların denge, bacak kuvveti ve sıçrama performansı ölçümlerinin değerlendirilmesi üzerinedir. Sporcuların ölçümleri Ordu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu laboratuvarında ve Durugöl spor salonunda gerçekleştirildi. CSMI-Tecnobody PK-252 model denge ölçüm cihazında açık göz statik denge, kapalı göz statik denge ve bipedal dinamik denge olmak üzere üç parametrede sporcuların denge ölçümleri alındı. Sıçrama matında dikey sıçrama, düz bir zeminde yatay (ileri) sıçrama, sırt-bacak dinamometresinde bacak kuvveti alındı. Sporcuların anaerobik güçleri Lewis formülüne göre hesaplandı ve tüm veriler SPSS 22.0 V istatistik paket programında değerlendirildi. Yapılan istatistiksel değerlendirmede verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini kontrol etmek için test of normality (shapiro wilk) uygulandı (P>0,05). Test sonucunda normal dağılım gösteren değerler için Pearson korelasyon (r), normal dağılım göstermeyen değerler için spearman korelasyon (r) analizi uygulandı. Bulgular: Sporcuların dikey sıçrama değeri ile Bipedal-ATE ve Sİ değeri arasında negatif (-) yönde bir korelasyon gözlendi. Yatay sıçrama ile Bipedal-ATE değerleri arasında negatif (-) yönde, bacak kuvveti verileri ile CE A-MLS değerleri arasında negatif (-) yönde korelasyon görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to investigate the effect of leg strength and jumping performance on the balance for handball players. Materials and Methods: Our study is about the evaluation of balance, leg power and jumping performance measurements of registered handball players in our region. The measurements of the athletes were performed in the laboratory in School of Physical Education and Sports in Ordu University and in Durugöl Gym. In the CSMI-Tecnobody PK-252 model, stabilimeter the equilibrium measurements were taken in three parameters: open eye static balance, closed eye static balance and bipedal dynamic balance. Vertical jumping on the jumping mat, horizontal (forward) jumping on a flat surface and leg strength on the back-leg dynamometer were calculated. The anaerobic forces of the athletes were calculated by using the Lewis formula and all datas were evaluated in SPSS 22.0 V statistical package program. In order to check whether the data show, normal distribution, test of normality (shapiro wilk) was applied (P> 0.05). Pearson correlation (r) for normal distribution values, Spearman correlation (r) analysis were applied for the values which did not show normal distribution in test result. Results: A negative correlation was observed between vertical jump and Bipedal ATE and SI values. A negative correlation was seen between Bipedal ATE values and horizontal bounce. A negative correlation was seen between the leg strength and CE A-MLS values.