Trombotik trombositopenik purpurada prognostik faktörler
Prognostic factors in thrombotic thrombocytopenic purpura
- Tez No: 615989
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Trombotik Trombositopenik Purpura (TTP), mikroanjiopatik hemolitik anemi, ciddi trombositopeni, disemine mikrovasküler trombüs ilişkili organ iskemisi ile karakterize nadir ve yaşamı tehdit eden bir trombotik mikroanjiopatidir. Plazma değişiminin tedavide kullanılmaya başlanmasından beri mortalite önemli ölçüde azalmış olsa da, TTP'nin halen hastane içi mortalite ve morbidite açısından yüksek risk taşıdığı yaygın olarak kabul görmektedir. Literatürde mortaliteyi etkileyen faktörleri araştıran çalışmalar olmakla birlikte, mortaliteyi tahmin etmek için yaygın olarak kullanılabilecek standardize bir prognostik model hala bulunmamaktadır. Bu çalışmada, hastaların klinik ve laboratuvar özellikleri, kullanılan tedavi modaliteleri ve hastalık seyri boyunca gelişen komplikasyonlar taranarak mortalite, tedavi yanıtı, erken ve geç relaps üzerindeki etkilerinin araştırılması planlanmıştır. Materyal – Metod: Çalışmamıza 18 yaşından büyük, TTP tanısı ile plazmaferez tedavisi görmüş olan 77 hasta dahil edildi. Hastalara ait yaş, araştırmaya dahil edilen ek komorbiditeleri, TTP etyolojisi, klinik özellikleri, hasta kabulü ve takibindeki trombosit, hemoglobin, kreatinin, albümin, LDH, INR, aPTT düzeyleri, uygulanan terapötik plazma değişimi işlem sayıları, diğer tedavi modaliteleri, tedavi süresince laboratuvar değerlerindeki değişiklikler, takip süresinde gelişen tromboz, intrakraniyel kanama, akut böbrek hasarı, inme, myokard enfarktüsünün dahil olduğu klinik bilgiler, ADAMTS13 aktivitesi ve inhibitör düzeyleri ve tedavi yanıtları değerlendirildi. Her hasta için Rose Skoru hesaplandı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada toplam 77 hastaya ait veriler değerlendirildi. Hastaların 37'si erkek (%48,1) ve 40'ı kadın idi (%51,9). Hastaların yaş ortalaması 49,317,5 yıl olarak bulundu. TTP'ye ilişkili ölüm görülen ve görülmeyen hastaların cinsiyet dağılımı benzerdi (p=0,418). Eksitus olan hastalarda ortanca yaş 63 (19-84), olmayan hastalarda 48,2 (18-85) olarak bulundu, ancak fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Kronik hastalıkları ve kardiyovasküler risk faktörleri değerlendirildiğinde, kronik hastalıklar ile eksitus arsında anlamlı ilişki yoktu, obez hastalarda mortalite daha yüksek oranda görüldü (p=0,015).
Özet (Çeviri)
Introduction: Thrombotic Thrombocytopenic Purpura (TTP) is a rare and life-threatening thrombotic microangiopathy characterized by microangiopathic hemolytic anemia, severe thrombocytopenia and disseminated microvascular thrombus-associated organ ischemia. Although mortality has declined considerably since the introduction of plasma exchange, it is widely accepted that TTP still carries a high risk of in-hospital mortality and morbidity. Although there are several studies investigating factors affecting mortality in the literature, there is still no standardized prognostic model present to be widely used to predict mortality. In this study, we aimed to investigate the clinical and laboratory characteristics of the patients, the treatment modalities used and the complications that developed during the course of the disease and their effects on mortality, treatment responses, exacerbations and relapses. Patients and Method: Seventy-seven patients, older than 18 years of age who underwent plasmapheresis treatment for TTP were included in the study. Age of the patients, additional comorbidities, etiology and clinical features of TTP, laboratory data including platelet, hemoglobin, creatinine, albümin, LDH, INR, aPTT levels, number of therapeutic plasma exchange procedures, other treatment modalities, changes in laboratory values during treatment, complications including thrombosis, intracranial hemorrhage, acute kidney injury, stroke, myocardial infarction during follow-up, ADAMTS13 activity and inhibitor levels and treatment responses were evaluated. Rose score was calculated for each patient. The obtained data were compared statistically. Results: Data of 77 patients were evaluated. Thirty-seven of the patients were male (48.1%) and 40 were female (51.9%). The mean age of the patients was 49,317,5 years. The gender distribution of patients with and without TTP-related death was similar (p=0.418). The median age was 63 (19-84) years in the patients who died, and 48.2 (18-85) years in the survivors, but the difference was not statistically significant. When chronic diseases and cardiovascular risk factors were evaluated, there was no significant relationship between chronic diseases and death.