Yüzme egzersizinin epilepsiye olan etkisinde bazı antioksidanların rolü
The role of some antioxidants in effect of swimming exercise on epilepsy
  1. Tez No: 306246
  2. Yazar: RECEP SOSLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın amacı yüzme egzersizi ile birlikte alınan Grape Seed Extract (GSE)'ın epileptiform aktivite üzerine etkisini incelemektir. Çalışmada 15 dk, 30 dk, 60dk, suya alıştırılan ve kontrol grubu olmak üzere 5 grup oluşturulmuş ve her grupta n=7 olmak üzere 35 adet sıçan ele alınmıştır. Sıçanlar 90 gün boyunca her gün aynı saatte yüzdürülmüş ve gün aşırı 200kg/mg olarak GSE gavaj yoluyla sıçanlara uygulanmıştır. Son bölümde sıçanların sol korteksine 500 IU penisilin mikro enjeksiyon yöntemiyle verildi. 500 IU penisilin verildikten 30 dk sonra tek doz GSE i.p yoldan verildi ve 4 kanallı POWERLAB cihazı ile 2,5 saat boyunca kayıt yapıldı. GSE verilen sıçanlarda orta ve uzun süreli yüzme egzersiz yapan sıçanların kontrol grubuna göre spike frekansında 60., 40., 40., dk'dan sonra anlamlı bir azalmanın olduğu saptandı.Sonuç olarak GSE varlığında kısa, orta ve uzun süreli yüzme egzersizinde göre epileptiform aktivite daha erken sürede azalmıştır. Epilepsili hastaların düzenli olarak antioksidan madde kullanarak yüzme egzersizini daha güvenli bir şekilde yapabilecekleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of GSE on epileptiform activity in rats performing various duration swimming exercise. Study, 15 min, 30 min, 60min, accustomed to the water and control group to be created and include 35 units (n=7) rats in each 5 group are discussed. All animals were adapted to water before the beginning of the experiment. Animals were swim-exercised for 90 days with 15, 30 and 60 minutes/day. In addition, 200 mg/kg GPSE was given by gavage once in two days for 90 days. Thereafter, the epileptiform activity was induced by a single microinjection of penicillin (500 units) into the left somatomotor cortex. GPSE (200 mg/kg) were administered intraperitoneally (i.p) 30 minutes after penicillin injection,. The electrocorticography activity was continuously monitored on a four-channel recorder. GSE given short, moderate and long duration swimming exercising rats (for 90 days) decreased the mean frequency of penicillin-induced epileptiform activity in the 60., 40. and 40. minutes after penicillin injection compared to control group, respectively.The results of this study presented that short, moderate and long duration swimming exercise reduced penicilin-induced epileptiform activity in rats given 200 mg/kg GPSE for three months, indicating the GPSE application, which is a potent antioxidant, may provide a safer swimming exercise in epileptic patients.