Kronik engelli çocuklara bakım verenlerde 'yetişkin bakıcıların yaşam kalitesi anketinin (Adult carer quality of life questionnaire)' geçerlilik ve güvenilirliği
Validity and reliability of the quality of life questionnaire of adult caregivers in caregivers for children with chronic disabilities
- Tez No: 616078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, bakım veren kişilerin yaşam kalitesini değerlendiren Yetişkin Bakıcı Yaşam Kalitesi Anketi'nin (YBYKA) Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasını yapmaktır. Yöntem: Çalışmaya 20-50 yaş aralığında, kronik engelli çocuğu olan 99 anne dahil edildi. Annelerin sosyo-demografik özellikleri, çocukların tanısı ve ambulasyon durumları araştırmacı tarafından hazırlanan bir form ile sorgulandı. Annelerin yaşam kalitesi Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Değerlendirme Ölçeği (WHOQOL-BREF), depresyon düzeyi Beck Depresyon Envanteri (BDE) ile değerlendirildi. Ölçeğin geçerliliğinin belirlenebilmesi için YBYKA ve WHOQOL-BREF arasındaki korelasyon incelendi. İç tutarlılığın belirlenebilmesi için Cronbach alfa değeri hesaplandı. Test-tekrar test güvenilirliğinin belirlenebilmesi için rastgele 30 anneye ilk değerlendirmeden iki hafta sonra ikinci değerlendirmeler yapıldı ve“Sınıf İçi Korelasyon”katsayısı hesaplandı. Çocukların fonksiyonel seviyesi Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM) ile değerlendirildi. Bulgular: Annelerin yaş ortalaması 35,99±7,24 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Validity and Reliability of the Quality of Life Questionnaire of Adult Caregivers in Caregivers for Children with Chronic Disabilities Objective: The aim of this study was to conduct the Turkish validity and reliability study of the Adult Caregiver Quality of Life Questionnaire (AC-QoL), which assesses the quality of life of caregivers. Method: The study included 99 mothers with chronic disability children between 20-50 years of age. The socio-demographic characteristics of the subjects, clinic specialty and ambulation status of the children with chronic disabilities were recorded by the researcher. Mothers' quality of life was assessed by World Health Organization Quality of Life Rating Scale (WHOQOL-BREF) and depression level was assessed by Beck Depression Inventory (BDI). The correlation between the AC-Qol and WHOQOL-BREF was performed to determine the validity of the questionnaire. The Cronbach alpha value was calculated to determine the internal consistency. The test-retest reliability was calculated by“Intraclass Correlation Coefficient (ICC)”on thirty randomly selected mothers after two weeks from the first evaluation. Functional level of the children was assessed by the Pediatric Functional Independence Measure (WeeFIM). Results: The average age of the mothers was 35.99±7.24 years. There was a positive correlation between AC-QoL and WHOQOL-BREF. Internal consistency of AC-QoL was high (Cronbach alpha=0.945) and test-retest reliability was very high (ICC=0.961).