Servikal uzunluğun spontan preterm doğumu ön görmede yetersiz kaldığı durumlarda uteroservikal açıdan faydalanabilir miyiz?
Is uterocervical angle beneficial in cases where cervical length is insufficient to predict spontaneous preterm delivery?
  1. Tez No: 616079
  2. Yazar: İLGİ ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME NİDA BAYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Servikal uzunluk ölçümünün spontan preterm doğumu ön görmede yetersiz kaldığı durumlarda, uteroservikal açı (UCA) ölçümünün güvenilirliğini ve kullanılabilirliğini değerlendirmek. GEREÇ VE YÖNTEM: 17.09.2019 – 30.01.2020 yılları arasında hastanemiz acil servisine erken doğum belirtilerinden bir ya da birkaçı ile başvuran 34 gebelik haftasının altında, preterm doğum için herhangi bir risk faktörü bulunmayan, transvajinal yolla servikal uzunluğu 20-30mm arasında ölçülen 48 gebenin aynı transvajinal ultrasonografik ölçümlerinden UCA'ları hesaplandı. 34.gebelik haftasından önce doğanlara 'gerçek EDT', diğer hastaları ise 'yalancı EDT' grubu olarak adlandırdık. Öte yandan hiçbir gebelik komplikasyonu ve şikayeti olmayan 46 gebe de 'kontrol' grubu olarak alındı. Servikal uzunlukları ve UCA değerleri not edildi. Bu veriler ışığında UCA ölçümünün erken doğumu ön görmedeki etkinliği değerlendirilmeye çalışıldı. BULGULAR: Çalışmamız 94 kadın üzerinde yapılmıştır. Gerçek EDT grubunun UCA (116,1±12,2) değerleri ile yalancı EDT grubunun UCA değerleri (100,2±8,1) ve kontrol grubunun UCA değerleri (98,6±24,2) arasında da anlamlı farklılık izlenmiştir. ROC eğrisi analizine göre anterior UCA'nın 95,3 değerinde %72 sensitivite, %63 spesifite ile 34 haftanın altında erken doğumu ön görebildiği bulunmuştur. Pearson korelasyon testi göstermektedir ki yaş (p=0,443), vki (p=0,410), sigara (p=0,641), gebelik haftası (p=0,862), küretaj (p=0,953), parite (p=0,941) ve geçirilmiş uterin cerrahi (p=0,088)'lerin UCA ile aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. SONUÇ: Çalışmamız göstermektedir ki semptomatik hastalarda servikal uzunluk değerine bakarak erken doğumu ön göremediğimiz noktada UCA değeri 34 haftanın altında doğum gerçekleşmesi açısından yol gösterici olabilmektedir, ancak UCA'nın rutin klinik pratiğimizde yer alması için daha geniş hasta grupları ile yapılan çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: To evaluate the reliability and the usability of anterior uterocervical angle, in case of cervical length is insufficient to predict preterm birth. MATERIALS AND METHODS: Between the dates of November 17, 2019 and January 30, 2020 we measured the cervical length and anterior UCA by transvaginal ultrasound of the patients who are smaller than 34 weeks of gestation and admitted to our emergency department with one or more preterm labor symptoms and we noted 48 patients who has no risk factors for preterm labor and who's cervical length is between 20-30 mm. We followed the patients until they had birth and noted the week of gestation. We named the patients who had birth before 34 weeks of gestation as 'real preterm labor'. The others named as 'false preterm birth'. 46 'control' patients were asymptomatic, and their pregnancies were not complicated. We also noted their cervical length, UCA measurement and week of gestation at birth as well. With all those data, we tried to evaluate the usability of UCA to predict preterm birth. RESULTS: 94 women were studied. Between the UCA angle measurement of real preterm birth group (116.1±12.2) and false preterm group (100.2±8.1) and control group (98.6±24.2) was statistically significant. ROC curve analysis shows that >95.3 anterior UCA was significantly associated with birth before 34 weeks of gestation with sensitivity of %72 and specificity of %63. Pearson correlation test shows that maternal age (p=0.443). body mass index (p=0.410). smoking (p=0.641). week of gestation (p=0.862). history of curettage (p=0.953), parity (p=0,941) and history of uterin surgery (p=0.088) were not statistically associated with UCA measurement. CONCLUSIONS: Our study indicated that UCA measurement can be useful to predict the births before 34 weeks of gestation in symptomatic patients whose cervical length measurement is insufficient to detect the risk. More studies with larger groups were needed to put UCA measurement in our clinical practice.