S.B.Ü DR. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2017-2018 yılları arasında kullanılan intravenöz antifungal ilaç kullanım genel özelliklerinin değerlendirilmesi: Kesitsel çalışma
Evaluation of general features of intravenous antifungal drug use in 2017-2018 at S.B.Ü. İzmir Behçet Uz Children's Hospital: Cross-sectional study
- Tez No: 616139
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER DEVRİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Fungal enfeksiyonlar, risk grubu hastalarda önemli mortalite ve morbidite nedenlerindendir. Etkili antifungal yönetim programları için öncelikle antifungal tüketiminin değerlendirilmesi gereklidir. Antifungal ilaç kullanımının yoğun olduğu servisleri tespit etmek, enfeksiyonların engellenmesine yönelik koruyucu önlem faaliyetlerini oluşturmak açısından önemli olacaktır. Bu çalışmada, hastanemizde antifungal tedavi yönetimini daha etkin yapabilmek için antifungal tüketiminin ve ilaç seçiminin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: S.B.Ü. İzmir Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde 2017-2018 yıllarında intravenöz antifungal ilaç kullanmış hastaların tedavileri belirlenerek antifungal tüketimi ve antifungal ilaç seçimi incelenecektir. Hastaların primer hastalıkları, yaşları, cinsiyetleri, yattıkları klinik, risk faktörleri, kullanılan antifungal, tedavi endikasyonları, tedavi süresi ve sonlanmasının nedenleri, fungal izolasyon varlığı ve duyarlılık paternleri kayıt edildi. Bulgular: Çalışmamız 628 olgudan oluşmaktadır. 1 gün ile 18 yaş arasında dağılım gösteren hastaların yaş ortancası 2 yaş'tır. Cinsiyet dağılımı %54,9 erkek (n=345), %45,1 (n=283) kızdır. Yattıkları kliniklere bakıldığında; %32,3'ü Hematoloji-Onkoloji Servisi'nde, %23,9'u YYBÜ'nde, %13,7'si Çocuk YBÜ'nde, %6,4'ü Çocuk Cerrahisi YBÜ'nde, %5,9'u ise Süt Çocuğu Servisi'nde kalmaktadır. Antifungal ilaçların hangi endikasyonlarla kullanıldığı incelendiğinde; %24,0'ünün profilaktik, %76,0'sının ise tedavi amaçlı kullanıldığı belirlenmiştir. Tedavi amaçlı kullananların; %63,0'ı ampirik, %28,9'u hedefe yönelik, %8,1'i pre-emptiftir. Tedavi amaçlı antifungal kullanım endikasyonları tüm servislerde sıklıkla ampiriktir. (YYBÜ'de: %78,3; Pediatrik Cerrahi YBÜ'nde: %73,0; Hematoloji-Onkoloji Servisi'nde: %63,2; Genel Pediatri Servisleri'nde: %54,5; Çocuk YBÜ'de: %54,3). Profilaktik ajan olarak tüm servislerde en fazla flukonazolün kullanıldığı belirlenmiştir. Benzer şekilde tüm servislerde tedavi amaçlı olarak da en fazla kullanılan antifungal flukonazoldur. (YYBÜ'de: %51,7; Pediatrik Cerrahi YBÜ'de: %63,5; Hematoloji-Onkoloji'de: %34,5; Genel Pediatri Servisleri'nde: %60,6; Çocuk YBÜ'de: %50,6). Sonuç: Antifungal ilaçların büyük çoğunluğu Hematoloji-Onkoloji Servisi'nde ve YYBÜ'nde kullanılmaktadır. Etkili antifungal yönetim programları için öncelikle bu servislere odaklanılmalıdır. Antifungal ilaçların ampirik kullanımı, etkene yönelik kullanıma göre daha fazladır. Antifungal ilaçların toksik etkilerinden korunmak, gereksiz ve pahalı tedavilerden kaçınmak için etken tespitine yönelik daha ileri tetkiklere ve özellikle pediatrik popülasyonda daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Fungal infections are important causes of mortality and morbidity in risk group patients. For effective antifungal management programs, antifungal consumption should be evaluated first. It will be important to identify the services where the antifungal drug use is intense, and to create preventive measures to prevent infections. In this study, it was aimed to evaluate antifungal consumption and drug selection in order to make antifungal treatment management more effective in our hospital. Material and Methods: The treatment of patients who used intravenous antifungal drugs in 2017-2018 at S.B.Ü. Izmir Behçet Uz Children's Hospital will be determined and antifungal consumption and antifungal drug selection will be analyzed. Primary diseases, ages, genders, clinics, risk factors, antifungals, treatment indications, duration of treatment and reasons of termination, presence of fungal isolation and sensitivity patterns were recorded. Results: Our study includes 628 cases. The median age of patients -with a distribution between 1 day and 18 years old- is 2 years old. The gender distribution is 54.9% male (n = 345) and 45.1% (n = 283) female. Looking at the clinics; 32.3% in Hematology-Oncology Service, 23.9% in NICU, 13.7% in PICU, 6.4% in Pediatric Surgery ICU, 5.9% is staying at the General Pediatrics Service. When the indications with which the antifungals are used are examined; It was determined that 24.0% was used for prophylactic and 76.0% was used for therapeutic purposes. For therapeutic uses; 63.0% are empirical, 28.9% are targeted and 8.1% are pre-emptive. Indications for therapeutic antifungal use are often empirical in all services. (In NICU: 78.3%; In Pediatric Surgery ICU: 73.0%; In Hematology-Oncology Service: 63.2%; In General Pediatrics Services: 54.5%; In PICU: %54,3). As a prophylactic agent, it was determined that most fluconazole was used in all services. Similarly, antifungal fluconazole is the most commonly used in all services for therapeutic purposes. (In NICU: 51.7%; In Pediatric Surgery ICU: 63.5%; In Hematology-Oncology: 34.5%; In General Pediatrics Services: 60.6%; In PICU: 50.6%). Conclusion: The majority of antifungal drugs are consumed in the Hematology-Oncology Service and NICU. We should focus on these clinics for effective antifungal management programs. Empirical use of antifungal drugs is more than targeted use. In order to avoid the toxic effects of antifungal drugs and to avoid unnecessary and expensive treatments, further investigations are needed to determine the agent and more scientific studies, especially in the pediatric population.