S.B.Ü. DR. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Servisi'nde toplumdan gelişen pnömoni tanısı ile yatarak tedavi gören hastaların klinik özelliklerinin ve tedavi maliyetini artıran faktörlerin araştırılması
In Health Sciences University DR. Behçet Uz Pediatric Diseases and Surgery Training and Research Hospital pediatric infectious diseases service, clinical findings and factors affecting the cost in pediatric patients who were hospitalized with the diagnosis of cap
- Tez No: 658918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN NURİ BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Toplumdan gelişen pnömoni (TGP), çocukluklarda sık görülmekte, artmış morbidite ve mortalite nedeni ile de önemini halen korumaktadır. Bunun yanında gerek tanısal yöntemler gerekse de uygulanan tedaviler nedeni ile özellikle yatan hastalarda önemli bir maliyet artışına neden olmaktadırlar. Çocukluk çağında görülen TGP olgularının, hastane yatış sürelerini ve oluşturduğu maliyeti değerlendiren dünyada az sayıda çalışma varken, ülkemizden yayınlanmış çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda, çocukluk yaş grubunda TGP nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların klinik özelliklerini, yatış sürelerini, maliyetlerini ve maliyet artışına etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Servisi'ne Ocak 2014 – Eylül 2019 tarihleri arasında TGP tanısıyla yatırılarak izlenen 1 – 18 yaş aralığındaki çocuk hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların klinik bulguları, laboratuvar ve radyolojik özellikleri, yatış süreleri, maliyetler ve maliyete etki eden faktörler retrospektif kesitsel değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 133 hastanın 73'ü (%54,9) erkek, 60'ı (%45,1) kız idi. Ortanca yaş 63 (min:12- max:212) ay olarak saptandı. Hastaların 120'si (%90,2) pnömoni, 10'u (%7,5) ağır pnömoni, 3'ü (%2,3) çok ağır pnömoni idi. Hastaların 43'ünde (%32,3) komplikasyon gelişti. En sık saptana lokal komplikasyon 32 (%74,4) hastada gelişen plevral efüzyondu. Aynı hastada birden fazla komplikasyon görülebildiği göz önünde bulundurulduğunda, plevral efüzyondan sonra sık görülen diğer lokal komplikasyonlar; 12 (%27,9) hastada nekrotizan pnömoni, 4 (%9,3) hastada ampiyem ve 3 (%6,9) hastada akciğer absesi idi. Çalışmamızda hastanede yatış süresi ortanca 6 gün olarak saptandı. Hastanede yatış günlerini altta yatan ek kronik hastalığın varlığı, oral alımının yetersiz olması, solunum sıkıntısının olması, takipne varlığı, ağır ve çok ağır pnömoni olması, komplikasyon gelişmiş olması, oksijen desteğine ihtiyaç duyulması, radyolojik incelemede lober ya da multilober tutulumun olması ve laboratuar incelemelerinde lökositoz ve nötrofilinin varlığının anlamlı olarak arttırdığı saptandı (sırasıyla p değerleri 0,039; 0,037; 0,014;
Özet (Çeviri)
Aims: Community-acquired pneumonia (CAP), a common condition in childhood, with increased morbidity and mortality remains the matter. Additionally, it causes a significant cost increase, especially in hospitalized patients, due to both diagnostic methods and the treatments applied. While there are a few studies in the world evaluating the hospital stay and the cost of CAP cases in childhood, there are no published studies from our country. Therefore, in our study, it was aimed to find out the clinical characteristics, length of stay, costs, and factors affecting the cost increase in patients hospitalized for CAP in childhood. Materials &Methods: In Health Sciences University Dr. Behçet Uz Pediatric Diseases and Surgery Training and Research Hospital Pediatric Infectious Diseases Service, pediatric patients aged between 1 and 18 years who were hospitalized with the diagnosis of CAP between January 2014 and September 2019 were included in the study. Clinical findings, laboratory and radiological characteristics of the patients, length of stay, costs and factors affecting the cost were retrospectively evaluated cross-sectionally. Results: A total of 133 patients, 73 (54.9%) male and 60 (45.1%) female were included in the study. The median age was 63 (min: 12- max: 212) months. The diagnoses of the patients were 120 (90.2%) pneumonia, 10 (7.5%) severe pneumonia, 3 (2.3%) very severe pneumonia. Forty-three (32.3%) patients had complications. The most common local complication was pleural effusion seen in 32 (74.4%) patients. Considering that more than one complication can be seen in the same patient, other common local complications after pleural effusion were necrotizing pneumonia in 12 (27.9%) patients, empyema in 4 (9.3%) and lung abscess in 3 (6.9%) patients. The median length of stay was 6 days. Presence of underlying chronic disease, insufficient oral intake, presence of respiratory distress, presence of tachypnea, severe and very severe pneumonia, complications, need for oxygen support, presence of lobar or multilobar involvement in the radiological examination, and presence of leukocytosis and neutrophilia in laboratory examinations significantly increased the length of stay in hospital (p values respectively 0,039; 0,037; 0,014;