Örgüt içi iletişimin örgütsel bağlılığa etkisi : Sosyal medya araçlarının aracılık etkisi
Effect of organizational communication on organizationalcommitment: Social networks effect through
  1. Tez No: 616140
  2. Yazar: MURAT YANIKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ŞEŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde iletişim teknolojileri her geçen gün hızla değişmekte ve gelişmektedir. Bu gelişim ile birlikte kişiler internet teknolojilerini ve web araçlarını daha fazla kullanmaktadır. Bireylerin yaşamlarında her alana değen internet teknolojileri çalışma alanlarında da ciddi şekilde etkili olmaktadır. Bu araçlardan en önemlisi ise sosyal medyadır. Sosyal medya; bireylerin kendi düşüncelerini ifade edebildikleri, kendilerine ait fotoğraf, video vb. paylaşımda bulundukları ve diğer bireylerle etkileşim kurdukları bir sanal internet aracıdır. İnternetin dünyada yaygınlaşması ile birlikte hayatımızda yerini alan sosyal medya her geçen gün gündelik hayatın değişik mecralarında kendini daha çok hissettirmektedir. Sosyal medya, iletişimde büyük paya sahiptir. Dolayısıyla örgüt içi iletişimle birlikte ele aldığımız sosyal medya iletişimde önemli rol oynamaktadır. Örgütsel bağlılık kavramı işletmelerin hedeflerini gerçekleştirmelerinde ve başarılarını sürdürülebilir kılmalarında büyük bir öneme sahip olmasıyla son yıllarda, gerek akademisyenlerin gerekse uygulayıcıların dikkatini çekmektedir. Çalışan bireylerin örgütlere bağlılığının artırılması konusu üzerinde tüm alanlarda faaliyet gösteren örgütler ciddi şekilde ilgilenmektedirler. Örgütsel iletişim; örgütün işleyişini sağlamak ve örgütün amaçlarını gerçekleştirmek amacıyla örgüt içi bölümler ve/veya örgüt ile çevresi arasında girişilen devamlı bir bilgi ve düşünce alışverişini sağlayan toplumsal bir süreçtir. Bu çalışmada bireylerin örgüt içinde ve kendi gündelik yaşamlarında kullandıkları sosyal ağların kişilerin örgütlere bağlılığı ve örgüt içi iletişim aracı olarak kullanıp kullanmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays communication technologies changes and improves rapidly. By these improvements, people use internet technologies and web tools more frequently. Likewise all of the part of the daily life, internet Technologies become more influent on people's business lives and the most important tool is undoubtedly Social Media. Social media is an internet tool that users can express their ideas, share their photos and videos and form interactions with the others. By the internet becoming more popular throughout the world, social media make itself more evident in different channels of daily lives. Social media has a crucial share in communication. Accordingly, social media that we deal with organizational communication has a big role in communication. During the last decades, organizational commitment, as a concept, attracts the attention of the academicians and the executives since it is very influent on institutions' target achievements and sustainable success. All of the organizations crucially deal with increasing organizational commitment of their employees. Organizational communication is a social process that leads sustainability and target realization of an organization by continuous exchange of ideas and information among intraorganizational units and also the outsiders. In this study, the influence of people's organizational and daily social networks on their organizational commitment