Meslek liselerinde çalışan kültür dersi öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri (Pazarcık ilçesi örneği)
The problems that the culture course teachers working at vocational high schools face and the solution proposals to those problems (A case study of Pazarcık district)
  1. Tez No: 616145
  2. Yazar: DURDU ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEZMİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesindeki meslek liselerinde çalışan kültür dersi öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik sunulan çözüm önerileri araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini, ilçedeki 4 okuldan rastgele örnekleme yöntemiyle yansız olarak seçilmiş 30 kültür dersi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma modellerinden olgubilim deseni uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi alanında uzman ve deneyimli bir akademisyene inceletilerek, meslektaş görüşü alınarak ve katılımcı teyidi sağlanarak hazırlanmış ve kullanılmıştır. Görüşme formu esas alınarak içerik analizi yöntemiyle ana temaları içeren kategoriler ve alt kategoriler saptanmıştır. Sonuç olarak, meslek liselerinde çalışan kültür dersi öğretmenlerinin karşılaştıkları problemlerden en çarpıcı olanının öğrenci kaynaklı problemler olduğu görülmüştür. Öğrenci kaynaklı problemlere ilaveten, meslekçi kaynaklı, yönetici kaynaklı ve bu üç kategoriye girmeyen diğer problemlerin de olduğu tespit edilmiştir. Problemlere sunulan çözüm önerileri, öğrencilere kültür derslerinin öneminin anlatılması, kültürcü- meslekçi öğretmenler arasında iletişimin arttırılması ve yöneticilerin meslekçi-kültürcü ayrımı yapmaması şeklinde sıralanabilir. Araştırmada elde edilen bulgular neticesinde çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems that the culture course teachers working at vocational high schools in Pazarcık district of Kahramanmaraş province face and the solution proposals to those problems were investigated. Randomly selected 30 culture course teachers working at four different vocational high schools in Pazarcık constitute the working group of the study. Phenomenological design within the framework of qualitative research models was conducted in the research. As data collecting tool in the study, semi-structered interview form was used. The interview form was prepared and used by asking the views of an experienced and specialized academician in the field of educational administration, supervision, planning and economics program and again the views of collogues and the confirmation of the participants. With the method of content analysis based on the interview forms, categories and sub-categories including key themes were identified. As a result of the study, it was found that the most striking problem of the culture course teachers working at vocational schools is in the student-oriented problem category. In addition to the student-oriented problems, vocational course teacher-oriented, administrator-oriented and other problems that are not among the previous three categories were found. The solution proposals offered to the problems can be ranged as explaining the importance of culture courses to the students, enhancing the communication between the culture course and vocational course teachers and having the administrators not to discriminate between the culture course and vocational course teachers. Different recommendations were suggested based on the results of the findings in the study.