Bipolar bozukluk hastaları ve birinci derece yakınlarında silik nörolojik belirtiler, sirkadiyen tercihler ve duygu regülasyonunda güçlükler arasındaki ilişki
The relationship neurological soft signs, circadian preferences and emotion regulation difficulties in bipolar disorder patients and their first degree relatives
  1. Tez No: 616189
  2. Yazar: BARIŞ ERKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÜZEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada bipolar bozukluk hastaları ve birinci derece yakınlarında silik nörolojik bulgular, sirkadiyen tercihler ve duygu düzenleme güçlüğü ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Psikiyatri polikliniğine başvuran ve çalışma ölçütlerini karşılayan 35 bipolar bozukluk hastası ile 35 hastanın 1. dereceden yakını ve 35 kontrol grubu olmak üzere toplamda toplam 105 kişi katılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Sabahlılık-akşamlılık Ölçeği (MEQ), Duygusal Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ), Nörolojik Değerlendirme Ölçeği (NDÖ) uygulandı. Ötimi ölçütleri, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeğinden 7 veya daha az puan almış olmak ve Young Mani Değerlendirme Ölçeğinden 5 veya daha az puan almak şeklinde belirlendi. Araştırmamızın sonucunda motor koordinasyon, karmaşık motor hareketler, diğer Silik nörolojik belirtiler (SNB) ve toplam SNB ortalama puanının anlamlı olarak hasta ve hasta yakını gruplarındaki kişilerin ortalama puanlarının kontrol grubuna göre yüksek olduğu saptandı. Bipolar hasta grubundaki kişilerde psikotik depresyonu olan hastaların diğer SNB ortalama puanının anlamlı olarak psikotik depresyonu olmayan hastaların ortalama puanından yüksek olduğu görüldü. Hastaların kabul etmeme, amaçlar, dürtü, stratejiler, açıklık ve toplam DDGÖ puanının anlamlı olarak hasta yakını ve kontrol grubundan yüksek olduğu saptandı. Bipolar hasta grubundaki kişilerin SNB alt boyutlarından diğer SNB ile duygu düzenleme güçlüğü alt boyutlarından dürtü ve farkındalık arasında istatistiksel olarak pozitif yönde, zayıf düzeyde ve anlamlı bir ilişki tespit edildi. Hasta yakını grubundaki kişilerde SNB ile; duygusal düzenleme güçlüğü ölçeği ile duygusal bütünleştirme ve karmaşık motor hareketler arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki tespit edildi. Duygu düzenleme güçlüğü alt boyutlarından kabul etmeme ile SNB alt boyutlarından karmaşık motor hareketler arasında pozitif yönde, zayıf düzeyde ve anlamlı bir ilişki tespit edildi. Kontrol grubunda kişilerde farkındalık ile duygusal bütünleştirme arasında pozitif yönde, zayıf düzeyde ve anlamlı bir ilişki tespit edildi. SNB ve MEQ gruplar arasında değerlendirildiğinde; bipolar hasta grubunda ara tipte olanların karmaşık motor hareketler ortalama puanı sabah tipi olanlardan yüksek bulundu. Hasta yakını grubundaki sabah tipi olanların SNB toplam ve diğer ortalama puanı ara tipteki hasta yakınlarından yüksek bulundu. Kontrol grubundaki kişilerde ara tipte olan kişilerin stratejiler ortalama puanın anlamlı olarak sabah tipte olan kişilerin ortalama puanından yüksek bulundu. Sonuç olarak ötimi döneminde bile bipolar bozukluğu olanlarda ve birinci derece hasta yakınlarında duygu düzenleme güçlüğü ve silik nörolojik bulgularla olumsuz duygu düzenleme stratejilerinin ilişkisi vardır. Bipolar hasta grubunda sirkadiyen tercihler anlamlı olarak silik nörolojik bulgular ve duygu düzenleme stratejileri ile ilişkilidir. Hasta yakınlarında silik nörolojik bulgular ile duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişki sirkadiyen tercihten bağımsızdır. Anahtar kelimeler; Bipolar bozukluk, silik nörolojik belirtiler, sirkadiyen tercihler, duygu regülasyonu.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the relationship between faint neurological soft signs, circadian preferences, and emotion regulation difficulties in bipolar disorder patients and their first degree relatives. 35 bipolar disorder patients who applied to the Psychiatry Outpatient Clinic of Dursun Odabas Medical Center of Yuzuncu Yil University and met the study criteria were included in this study and a total of 70 healthy volunteers, 35 of whom were first degree relatives and other 35 were control group, were participated in. Socio-Demographic Information Form, Young Mania Rating Scale (YMRS), Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Morning-Evening Questionnaire (MEQ), Difficulty of Emotion Regulation Scale (DERS), and Neurological Evaluation Scale (NES) were performed to patients, first degree relatives and control group.The euthymic criteria were defined as having a score of 7 or less on the Hamilton Depression Rating Scale and a score of 5 or less on the Young Mania Rating Scale. As a result of the study, it was found out that the mean scores of motor coordination, complex motor movements, other NSS and total NSS mean scores of the patients and their relatives were significantly higher than the control group. Also, it was seen that the mean NSS score of patients with psychotic depression in bipolar patients was significantly higher than the mean score of patients without psychotic depression. It was determined that the rejection, goals, impulse, strategies, clarity and total DERS scores of the patients were significantly higher than the relatives and control group and there was a statistically positive, weak and significant relationship between the impulse and awareness in the NSS sub-dimensions of the bipolar patients and other NSS and emotion regulation sub-dimensions. There were following signs between NSS and Emotional Regulation in relatives of patient; there was a positive and significant relationship between Emotional Regulation Questionnaire and emotional integration and complex motor movements. There was a positive, weak and significant relationship between rejection in emotion regulation sub-dimensions and complex motor movements in NSS sub-dimensions. There was a positive, weak and significant relationship between awareness and emotional integration in the control group. When it was evaluated between NSS and MEQ groups; the mean score of complex motor movements was higher in the intermediate type bipolar patients than the morning type bipolar patients. The NSS total score and the other mean scores of the morning type in the patient relatives group were found to be higher than the intermediate type relatives. In the control group, the mean score of strategies of the intermediate type was significantly higher than the mean score of the morning type. Consequently, even in the euthymic period, bipolar disorder and relatives of first-degree patients have difficulty in regulating emotions, and difficulty of emotion regulation and faint neurological soft signs are associated with negative emotion regulation strategies. Also, there is a correlation between neurological soft signs and negative emotion regulation strategies. Circadian preferences in bipolar patients were significantly correlated with diminished neurological soft signs and emotion regulation strategies. Keywords; Bipolar disorder, neurological soft signs, circadian preferences, emotion regulation.