Gelişimsel kalça displazili hastalarda salter osteotomisi ile pemberton asetabuloplastisinin uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 616218
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARSAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN YILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
GKD femur başı ile astabulumun normal anatomik uyumunu kaybettiği, subluksasyondan dislokasyona kadar farklı durumlarla ortaya çıkan pediatrik ortopedik bir sorundur. Literatürde görülme sıklığı 1/1000 olarak belirtilmiştir. Tedavisindeki temel amaç erken tanı ile stabil-konsantrik bir kalça redüksiyonu sağlamaktır. Erken dönemlerde konservatif tedaviye çok iyi yanıtların alındığı GKD'de tanının gecikmesiyle cerrahi gereksinimi artmaktadır. GKD'nin cerrahi tedavisinde sık uygulanan iki osteotomi tekniği, ilk olarak RB Salter'in uyguladığı Salter İnnominate Osteotomi (SİO) ve diğeri de ilk olarak Paul A. Pemberton'un tanımlamış olduğu Pemberton Perikapsüler Osteotomisidir (PPO). Bu çalışmamızda kliniğimizde 2006-2011 yılları arasında Salter İnnominate Osteotomi veya Pemberton Perikapsüler Osteotomi' si uygulanan, operasyon yaşı 12-41 ay aralığında olan 225 kalçanın uzun dönem (ortalama 122 ay ) radyolojik ve klinik sonuçlarını kaşılaştırdık. Hastaların klinik değerlendirmesinde McKay skorlama sistemini kullandık. Radyolojik olarak son filmlerini Severin Radyolojik Sınıflamasına göre değerlendirdik. Ayrıca merkez kenar açısı, preop ve postop asetabular indeksleri (Aİ) ve tönnis gruplarını da çalışmada değerlendirdik. Avasküler nekroz değerlendirmesinde Kalamchi MacEwen Sınıflandırmasını kullandık. Diğer komplikasyon oranlarını da gruplara göre belirttik. Severin Radyolojik, Kalamchi-MacEwen AVN, Mc-Kay Klinik Sınıflandırması yönüyle yapılan değerlendirmelerde her iki grupta da başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu değerlendirmelerde PPO orantısal olarak üstün çıksa da gruplar arası anlamlı farklılık bulunmamıştır. Post-op incelenen Aİ değerleri pemberton lehine anlamlı olarak farklı çıkmıştır. Genel komplikasyonlar bakımından Salter osteotomisi komplikasyona daha meyilli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
DDH is a pediatric orthopedic problem with different conditions ranging from subluxation to dislocation, where the femoral head and astabulum lose normal anatomical agreement. The incidence is reported to be 1/1000 in the literature. The main aim of the treatment is to provide stable and concentric hip reduction with early diagnosis. In the early stages of DDH, which has received very good response to conservative treatment, the incidence of surgery increases with the delay in diagnosis. Two osteotomies commonly used in the surgical treatment of DDH are Salter Innominate Osteotomy (SIO), first performed by RB Salter, and Pemberton Pericapsular Osteotomy (PPO), first described by Paul A. Pemberton. In this study, we compared the long-term radiological and clinical results of 225 hips (mean 122 months) who underwent Salter Innominate Osteotomy or Pemberton Pericapsular Osteotomy between 2006 and 2011 in our clinic. We used McKay scoring system in the clinical evaluation of the patients. We evaluated our latest films according to Severin Radiological Classification. We also evaluated the center edge angle, preop and postop acetabular indices (AI) and tönnis groups in the study. We used the Kalamchi MacEwen Classification for the evaluation of avascular necrosis. We also reported other complication rates according to the groups. Severin, Kalamchi-MacEwen and Mc-Kay classifications were successful in both groups. Although PPO was proportionally superior in these evaluations, there was no significant difference between the groups. Post-op AI values were significantly different in favor of pemberton. Salter osteotomy was found to be more prone to complications.