Nonkomplike üriner infeksiyonlu hastalarda fosfomisin-trometamol ve siprofloksasinin klinik etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 616227
  2. Yazar: DUYGU MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL CERAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Nonkomplike üriner sistem enfeksiyonları tanı ve tedavi yaklaşımı gerektiren en yaygın infeksiyonlardan biridir. Bu prospektif çalışmanın amacı üriner sistem infeksiyonu olan kadınlarda tek doz fosfomisin tedavisi ile 5 günlük siprofloksasin tedavisinin mikrobiyolojik ve klinik etkilerini değerlendirmektir. Yaşları 18-65 yaş arası dizüri, pollaküri gibi semptomlarla polikliniğimize başvuran 240 kadın hasta değerlendirildi. 100 hastanın idrar kültüründe anlamlı üreme olup çalışmaya bu 100 hasta alındı. İdrar kültüründe en yaygın izole edilen patojen E. coli idi. E. coli suşları arasında fosfomisin direnç oranı % 8, siprofloksasin direnç oranı % 25 olarak saptandı. Hastalarda her iki ilaç da 1: 1 oranında ve randomize olarak verildi. Her iki tedavi sonrası klinik kür oranı fosfomisin grubunda %80, siprofloksasin grubunda %88 olarak bulunmuştur. Mikrobiyolojik kür fosfomisin ile tedavi edilen grupta %78, siprofloksasin ile tedavi edilen grupta %80 saptanmıştır. Her iki ilaç da iyi tolere edildi. Fosfomisin ile tedavi edilen grupta yalnız iki hasta da hafif yan etkiler gözlendi. Sonuçta fosfomisin tedavisinin nonkomplike üriner sistem infeksiyonunun birinci basamak tedavisi için siprofloksasin kadar etkili ve güvenilir olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Uncomplicated urinary tract infection is one of the most common infections requiring diagnostic and theropatic intervention. This study is a comparison of the microbiological and clinical efficiency of single–dose fosfomycin trometamol therapy and a 5 day course of ciprofloxacin in the treatment of unkomplicated urinary tract infection in female patient. Urine dipstamples were obtained from 240 females patients presenting with dysuri, pollakuri, aged 18-65 who had applied to our outpatient clinic. In 100 patient's urine cultures was significant growed (105 cfu/ ml). This study was contain the 100 patient. Patients were randomised to recieve either single dose fosfomycin trometamol or a 5 day 500 mg of ciprofloxacin in 1:1 ratio The commenest urinary patogens isolated were E.coli (82%) . Fosfomycin and ciprofloxacin resistance ratio among E. coli isolates were 8% and 25% respectively. Microbiological cure was demonstrated in 78% of the fosfomycin treated group and 80% of the ciprofloxacin treated group. Both regimens were well tolareted with only two minor adverse effect in fosfomycin treated group. Inconclusion; fosfomycin therapy was concluded a safe and effective as ciprofloxacin that first treatment in uncomplicated UTI