Akut nonkomplike alt üriner sistem enfeksiyonu olan kadın hastalarda fosfomisin-trometamol ve siprofloksasinin etkinliğinin karşılaştırılması
Akut nonkomplike alt üriner sistem enfeksiyonu olan kadin hastalarda fosfomisin-trometamol ve siprofloksasinin etkinliğinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 293493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Akut nonkomplike alt üriner sistem enfeksiyonları en sık ampirik antibiyotik reçete edilen hastalıkların başında gelmektedir.Bu prospektif,randomize,tek kör çalışmanın amacı akut nonkomplike alt üriner sistem enfeksiyonu olan kadınlarda tek doz 3 g fosfomisin-trometamol tedavisi ile üç günlük iki doz 250 mg siprofloksasin ampirik tedavisinin mikrobiyolojik ve klinik etkilerini değerlendirmektir.Yetmiş iki saatten daha az süredir devam eden dizüri,pollaküri ve urgency gibi semptomlarla erişkin acil servise başvuran,yaşları 18-65 yaş arası kadın hastalar değerlendirildi.İdrar kültürlerinde anlamlı üreme olması durumunda hastalar çalışmaya dahil edildi.Hastalar randomize edilerek bir gruba siprofloksasin diğer gruba ise fosfomisin-trometamol verildi.Çalışmanın başlangıcında ve 8-10.günlerde kontrol vizitinde idrar kültürü alınıp hastalar değerlendirilerek klinik ve mikrobiyolojik kür karşılaştırıldı.CP grubunda 41,FT grubunda 40 hasta vardı.Tedavi grupları demografik özellikleri,başvuru şikayet ve fizik muayeneleri açısından benzer özelliklere sahipti.Her iki tedavi sonrası klinik kür oranı FT grubunda %96,CP grubunda %93 bulunmuştur.Mikrobiyolojik kür FT ile tedavi edilen grupta %80,CP ile tedavi edilen grupta &65.8 saptanmıştır.Her iki ilaçta da benzer yan etkiler görüldü.Fosfomisin tedavisinin nonkomplike üriner sistem enfeksiyonunun birinci basamak tedavisi için siprofloksasin kadar etkili ve güvenilir olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Acute uncomplicated lower urinary tract infection is one of the most common infections requiring empirical antibiotic therapy. This study is a comparison of the microbiological and clinical efficiency of single?dose fosfomycin trometamol therapy with a 3-day course of ciprofloxacin in the treatment of uncomplicated urinary tract infections in female patients. Urine dipstamples were obtained from 158 females patients of less than 72 hour duration presenting with dysuria, pollakuria, and urgency aged 18-65 who had applied to our emergency department with an onset of symtoms. A positive culture was defined as isolation of a uropathogen in quantities of > 10? colony forming units.The primary exclusion criteria were suspicion of complicated UTI (eg, fever, flank pain, known urologic structural abnormality); evidence of predisposing factors to UTI (eg, calculi), significant immunosuppression; use of a systemic antimicrobial agent within 48 hours before enrollment.Patients were randomised to recieve either a single dose of fosfomycin trometamol or ciprofloxacin(250 mg BIDx3days) according to random number table.Bacteriologic and clinical outcomes were assessed at the test-of-cure visit (8-10 days after completion of therapy. Clinical cure was demonstrated in 96% of the fosfomycin trometamol group and 93% of the ciprofloxacin treated group(%95 CI: -%9,8 - %16.). Microbiological cure was demonstrated in 80% of the fosfomycin trometamol treated group and 65,8% of the ciprofloxacin treated group(%95 CI: -6,1% - 34,8%). Both regimens were well tolarated. In conclusion; fosfomycin therapy was safe and effective as ciprofloxacin in the first treatment in acute uncomplicated lower urinary tract infection.