Çok ilaca dirençli mycobacterium tuberculosis suşlarının minör antitüberküloz ilaçlara duyarlılığının saptanması
The rates of resistance to second line drugs in multidrug resistant mycobacterium tuberculosis strains
- Tez No: 616267
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ÇÖPLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çok ilca dirençli tüberküloz (ÇİD) tedavisinde minör antitüberküloz ilaçlara gereksinim vardır ve bu nedenle ilaç duyarlılık testleri yapılmalıdır. bu çalışmanın macı minör antitüberküloz ilaçlara karşı duyarlılık testlerinin kurulması, standardizasyonu ve direnç yüzdeleri hakkında veri elde etmektir. minör ilaca karşı duyarlılık testleri, ülkenin çeşitli bölgelerinden toplanmış olan 50 ÇİD Mycobacterium tuberculosis suşu için proporsiyon yöntemiyle ve Loewnstein-Jensen besiyeri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The treatment of multidrug resistant tuberculosis (MDR-TB)requires the use of minor antituberculosis drugs, thus susceptibilities against these minor drugs should be performed. the aim of this study wasto establishand standardize the susceptibility testing methods for minor antituberculosis drugs in this laboratory and to obtain data about the resistance rates. drug susceptibility tests were performed by proportion method in Loewnstein-Jensen media for 50 MDR Mycobacterium tuberculosisisolates that have been collected from different regions of our contry.